Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje prof. Joanna Muszkowska-Penson. Była osobistą lekarką Lecha Wałęsy
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 01.07.2023 14:17

Nie żyje prof. Joanna Muszkowska-Penson. Była osobistą lekarką Lecha Wałęsy

Świeczki
Pixabay.com Henryk Niestrój

Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała o śmierci prof. Joanny Muszkowskiej-Penson. Była więźniarka Ravensbrück, działaczka opozycji antykomunistycznej i osobista lekarka Lecha Wałęsy zmarła w wieku 101 lat.

W wieku 101 lat zmarła prof. Joanna Muszkowska-Penson

Informację o śmierci zasłużonej kobiety przekazała prezydentka Gdańska. - Dziś umarła Honorowa Obywatelka Miasta Gdańska, profesor Joanna Muszkowska-Penson. Wielka przyjaciółka ludzi, orędowniczka pokojowej rewolucji, lekarka i więźniarka Ravensbrück - napisała w piątek (30.06) wieczorem na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz. - Dziękuję za przyjaźń, którą obdarzyła mnie pani profesor, mimo różnicy wieku. Dziękuję za serce, za każde słowo, za wszystkie opowieści - przekazała.

Nie żyje Krystyna Froelich-Przybylska. Widzowie znają ją z "M jak miłość" i "Na wspólnej"

Czym zasłużyła się pani profesor?

Prof. Joanna Muszkowska-Penson mogła poszczycić się życiorysem, który spokojnie można byłoby rozdzielić na kariery i doświadczenia kilku osób. Urodziła się 25 października 1921 roku w Warszawie. Ukończyła Akademię Medyczną w Łodzi. Była żołnierką w Związku Walki Zbrojnej w Warszawie od 1940 do 1941 roku. Została aresztowana, Gestapo więziło ją na Pawiaku, a we wrześniu 1941 roku trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck. Uwolniono ją dopiero w kwietniu 1945 roku.

Od 1950 roku przez 30 lat pracowała w Klinice Chorób Nerek Akademii Medycznej w Gdańsku, a od 1980 do 1991 roku pełniła funkcję ordynatorki oddziału wewnętrznego Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. W rzeczonej dekadzie była osobistą lekarką i tłumaczką Lecha Wałęsy. W 1980 roku wstąpiła do "Solidarności". 

Była oddana opozycji antykomunistycznej

W stanie wojennym ukrywała działaczy Ruchu Młodej Polski oraz zapewniała opiekę medyczną opozycjonistom. W 1984 roku została na kilka dni zaaresztowana w areszcie śledczym w Gdańsku.

W 2006 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. odebrała Odznakę Honorową "Za zasługi dla ochrony praw człowieka", przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 2018 roku była honorową obywatelką miasta Gdańska.

Źródło: Aleksandra Dulkiewicz/Facebook, naTemat