Goniec.pl
Nie żyje Max Mosley

Autorstwa Raimund Kommer - E-mail, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10951216

Nie żyje Max Mosley

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje były prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej Max Mosley. Informację o śmierci cenionego sportowca przekazał w rozmowie ze stacją BBC Sport Bernie Ecclestone, były Honorowy Prezydent Formula One Administration. Legendarny kierowca wyścigowy miał 81 lat.

- Nie żyje Max Mosley. Informację o jego śmierci przekazał w rozmowie ze stacją BBC Sport Bernie Ecclestone. Miał 81 lat. Tytaniczna i kontrowersyjna postać, która zmieniła oblicze bezpieczeństwa w sportach motorowych, pełniąc funkcję prezydenta FIA - napisał na Twitterze Andrew Benson, dziennikarz BBC.

Nie żyje Max Mosley

Max Mosley przyszedł na świat 13 kwietnia 1940 roku. Był brytyjskim kierowcą wyścigowym, prawnikiem i byłym prezesem Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), stowarzyszenia non-profit reprezentującego interesy organizacji motoryzacyjnych i użytkowników samochodów na całym świecie.

FIA jest także organem zarządzającym Formułą 1 i innymi międzynarodowymi sportami motorowymi. Max Mosley z wykształcenia był adwokatem, ale całe życie poświęcił rozwijaniu kariery kierowcy amatorskiego. Był współwłaścicielem firmy March Engineering.

Zarządzane przez niego przedsiębiorstwo specjalizowało się w konstruowaniu samochodów wyścigowych dla zespołu Formuły 1. Biznesmen zajmował się sprawami prawnymi i handlowymi firmy w latach 1969-1977. Następnie został jej przedstawicielem w Stowarzyszeniu Konstruktorów Formuły 1 (FOCA), organizacji reprezentującej konstruktorów Formuły 1.

Wraz z Berniem Ecclestone'em reprezentował FOCA na FIA podczas współpracy z organizatorami wyścigów. W 1978 roku został oficjalnym doradcą prawnym FOCA. Podczas pracy na tym stanowisku Marco Piccininim wynegocjowali pierwszą wersję umowy Concorde, która rozstrzygnęła długotrwały spór między FOCA a Międzynarodową Federacją Samochodową.

Max Mosley został wybrany na prezesa FISA w 1991 roku, zostając tym samym zarządcą FIA, organu macierzystego FISA, w 1993 roku. Sportowiec promował zwiększenie bezpieczeństwa jazdy i wykorzystanie zielonych technologii w wyścigach samochodowych.

W 2008 roku w brytyjskiej prasie pojawiły się historie o jego życiu seksualnym, a także bezpodstawne zarzuty dotyczące nazistowskich konotacji. Max Mosley z powodzeniem pozwał gazetę, która opublikowała zarzuty i utrzymał stanowisko prezydenta FIA. Ustąpił z urzędu pod koniec kadencji.

Działacz był najmłodszym synem Sir Oswalda Mosleya, byłego przywódcy Brytyjskiego Związku Faszystów i Diany Mitford. Kształcił się we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, po czym rozpoczął studia na uniwersytecie w Christ Church w Oksfordzie, gdzie ukończył fizykę, a następnie prawo. Na początku lat 80. pracował krótko dla Partii Konserwatywnej.

Max Mosley odszedł w poniedziałek 24 maja, niedługo po swoich 81. urodzinach. Śmierć przedsiębiorcy wywołała ogromny smutek w środowisku sportowym. Bliskim, przyjaciołom oraz współpracownikom byłego sportowca składamy najszczersze kondolencje.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Podobne artykuły

Nowy bohater „Chłopaków do wzięcia” zaskoczył widzów

Gwiazdy

Marek z „Chłopaków do wzięcia” szuka dużo młodszej partnerki. Internauci nie szczędzą krytyki

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magda Narożna zmieniła fryzurę. Fani nie szczędzą komplementów

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >
Szczęsny i Marina

Gwiazdy

Marina Łuczenko stanęła w obronie męża po samobójczym golu w meczu ze Słowacją

Czytaj więcej >