Nie żyje Maria Pajzderska. Walczyła w Powstaniu Warszawskim
Zmarła Maria Pajzderska. Smutne wiadomości w święta Bożego Narodzenia przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego. Bohaterka miała 97 lat.
- Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Marii Pajzderskiej "Marysi" - przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego.
Niedawno Maria Pajzderska obchodziła swoje urodziny. Zmarła bohaterka Powstania Warszawskiego urodziła się 3 grudnia 1924 roku.
Nie żyje Maria Pajzderska
Smutne wiadomości o Marii Pajzderskiej dotarły do nas w Boże Narodzenie. - Cześć jej pamięci! - czytamy w specjalnym komunikacie warszawskiego muzeum.
Przez okres Powstania Warszawskiego Maria Pajzderska funkcjonowała pod pseudonimem Marysia. Była sanitariuszką z Batalionu NOW-AK "Gustaw-Harnaś". Wcześniej ukrywała się pod kryptonimem "111".
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Maria Pajzderska we wspomnieniu Muzeum Powstania Warszawskiego określona została nie tylko jako osoba bardzo ciepła i przemiła, ale również jako "wielka przyjaciółka pracowników" instytucji.
😢 Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Marii Pajzderskiej „Marysi” - powstańczej sanitariuszki z Batalionu NOW-AK „Gustaw-Harnaś”, bardzo ciepłej, przemiłej osoby, która była wielką przyjaciółką wielu pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego.
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) December 25, 2021
Cześć jej pamięci! 🇵🇱 pic.twitter.com/XIuBNuxZux
Odeszła prawdziwa bohaterka
Informacje o śmierci Marii Pajzderskiej z domu Czapskiej to kolejne smutne wiadomości na temat uczestników Powstania Warszawskiego. W Wigilię w serwisie goniec.pl informowaliśmy o odejściu Marzenny Schejbal, która od lat mieszkała na stałe w Londynie.
Zarówno Marzenna Schejbal, jak i zmarła w Boże Narodzenie Maria Pajzderska to kobiety, które poświęciły się w walce o wolną Warszawę i całą Polskę. Zmarła powstańczyni, poza byciem sanitariuszką, pochwalić mogła się stopniem strzelca.
Nie tylko walka w PW, później trafiła na celownik UB
Na świat przyszła w Pruszkowie. Po walkach w powstaniu Maria Pajzderska wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną. Po tym, jak zmarła jej siostra - również sanitariuszka powstańcza - wraz z matką wyjechała do Białego Dunajca.
Po wojnie, w maju 1945 roku, Maria Pajzderska wróciła do Warszawy. - Pół roku pracowała jako pielęgniarka w Szpitalu dla umysłowo chorych w Tworkach - przekazuje muzeum.
Postanowiła podjąć studia na Wydziale Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu. Kiedy w 1947 roku na wiosnę ujawniła swoją przeszłość, była aż do 1954 roku nękana i prześladowana przez UB.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Andrzej Duda podpisał ustawę i przedłużył ważność bonów turystycznych. Co to oznacza?
Andrzej Duda złożył życzenia świąteczne. Polała się fala ostrych słów
Ksiądz Andrzej poszedł na kolędę. Przyłapał mężczyznę na zdradzie
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: 1944.pl