Goniec.pl
[II-51]

Fot. Unsplash.com/Mike Labrum (zdjęcie ilustrasyjne)

Nie żyje Maksymilian Kasprzak

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Maksymilian Kasprzak nie żyje. Zasłużony Polak, który mając 18 lat zgłosił się na ochotnika do wojska, odszedł w sobotę 17 kwietnia. Ostatni ułan służył w 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie. Po wojnie angażował się w życie społeczne. Jako

Potwierdzono smutne informacje – nie żyje Maksymilian Kasprzak. Miał zaledwie 18 lat, gdy zgłosił się do wojska jako ochotnik. Szybko awansował na kaprala i dowódcę działonu, czyli najmniejszego pododdziału ogniowego 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie. Choć odniósł ciężkie rany i trafił do łagru, przeżył aż 101 lat.

Nie żyje bohater, który brał udział w II wojnie światowej, a w wolnej Polsce był działaczem społecznym. Maksymilian Kasprzak Wielokrotnie wracał do Chełmna. Był ostatnim znanym żyjącym ułanem. Jego śmierć to koniec pewnej epoki.

Nie żyje Maksymilian Kasprzak

Wiadomość o tym, że nie żyje Maksymilian Kasprzak, potwierdził między innymi marszałek Piotr Całbecki. Urzędnik zaznaczył, że poznanie bohatera wojennego i ostatniego ułana było dla niego wielkim zaszczytem. Marszałek oddał hołd zmarłemu wojskowemu.

Maksymilian Kasprzak zostanie zapamiętany przez Polaków jako bohater, który nawet w podeszłym wieku działał na rzecz społeczeństwa. Ostatni ułan często odwiedzał województwo kujawsko-pomorskie podczas najważniejszych wydarzeń i uroczystości.

[EMBED-243]

Żołnierz był członkiem stowarzyszenia harcerskiego oraz Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Działał również w towarzystwie wioślarki, w którym pełnił funkcję prezesa, wiceprezesa, szkoleniowca i członka honorowego.

Pojawiał się również podczas dobroczynnych spotkań opłatkowych w Dworze Artusa w Toruniu. W trakcie sesji sejmików województw kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego, która odbyła się z okazji 100. rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy, odczytał rotę przysięgi.

Marszałek Piotr Całbecki uhonorował ostatniego ułana medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Najwyższe wojewódzkie odznaczenie wręczane było z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Otrzymywały je osoby, które ukończyły 100 lat.

Maksymilian Kasprzak nie żyje – trudna historia ostatniego ułana

Po tym, jak niedawno potwierdzono informację, że nie żyje Maksymilian Kasprzak, warto przypomnieć sobie niezwykły życiorys ostatniego ułana, który napotkał w swoim życiu wiele trudności. Nie tylko walczył na wojnie, ale trafił też do łagru.

Maksymilian Kasprzak przyszedł na świat 1919 roku w Szczecinie. Zaraz po urodzinach przeprowadził się wraz z rodziną do Bydgoszczy. Następnie nastoletni działacz przeniósł się do Chełmna, gdzie zgłosił się do wojska.

W 1939 roku żołnierz został poważnie ranny i przetransportowano go do szpitala polowego. Zaraz po powrocie do Bydgoszczy został skierowany do pracy przymusowej w Elblągu. W jego dokumentach niemieckie władze wpisały „niewolnik polski”.

Spokoju nie zaznał nawet po zakończeniu działań wojennych. Choć wrócił do rodzinnego miasta, zatrzymano go na ulicy i skazano na wywózkę do sowieckiego łagru. Wrócił wycieńczony – ważył zaledwie 45 kilogramów.

Udało mu się zdać maturę i zdobyć wykształcenie ekonomiczne w Poznaniu. Ukończył też studia pedagogiczne w Bydgoszczy. Po wojnie pracował jako biegły księgowy. undefined

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Watykan nie uznał cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (wikipedia.org/Long Thiên, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons).

Wiadomości

Złe wiadomości dla polskiego Kościoła. Watykan podjął ostateczną decyzją

Czytaj więcej >
Marcin Prokop i Dorota Wellman nie mieli łatwego gościa w studiu (Player.pl/"Dzień dobry TVN"/27.01.23 r. )

Wiadomości

Dziewczynka nie dawała prowadzić programu. Dorota Wellman od razu zareagowała

Czytaj więcej >
Do szokującej napaści doszło w miejscowość Radków woj. dolnośląskim (policja podkarpacka/zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Dolnośląskie. Atak w biały dzień. Potrącenie i napaść "niebezpiecznym narzędziem"

Czytaj więcej >
Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >
ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >
Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Czytaj więcej >