Goniec.pl
Nie żyje Les McKeown

Foto: Jorgen Angel/Redferns / Getty Images

Nie żyje Les McKeown, wokalista Bay City Rollers

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje Les McKeown, wokalista zespołu Bay City Rollers. Tragiczną informację o śmierci muzyka przekazali jego bliscy. Piosenkarz zdobył sławę dzięki takim przebojom jak: "Bye Bye Baby" i "Remember (Sha-La-La-La)".

Les McKeown przyszedł na świat 12 listopada 1955 roku w Edynburgu w Szkocji. W chwili śmierci miał zaledwie 65 lat. Rodzina, która potwierdziła informację o odejściu muzyka, poprosiła o uszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie. Na razie nie zdecydowano się na zdradzenie przyczyny zgonu.

Nie żyje Les McKeown

Les McKeown kochał muzykę od najmłodszych lat. Jako piętnastolatek porzucił naukę szkolną, by dołączyć do zespołu Threshold. Grupa Bay City Rollers, której członkiem był w latach późniejszych, powstała w 1964 roku. Początkowo wokalistą był Gordon Clark.

Zespół grał covery amerykańskich piosenek z gatunku pop i R&B. W latach 70. cieszyli się raczej umiarkowaną sławą. W 1973 roku Gordon Clark zdecydował się na odejście z formacji, a jego miejsce zajął Les McKeown, co okazało się przełomem.

Piosenki formacji Bay City Rollers trafiły na topowe miejsca list przebojów. Nagrany w 1974 roku kawałek „Remember (Sha-La-La-La)” sprawił, że na koncerty zaczęły przychodzić tłumy fanów. Do dziś wielu Polaków potrafi zanucić refren rozpoznawalnej melodii.

Piosenka „Bye Bye Baby” dała zespołowi Bay City Rollers miano jednej z najgłośniejszych i najbardziej rozkrzyczanych grup w Wielkiej Brytanii. Łącznie sprzedali ponad 120 mln płyt. Członkowie zespołu inspirowali nie tylko muzyką, ale także charakterystycznymi w tartanowymi ubraniami.

- Byliśmy młodymi chłopakami z klasy robotniczej, którzy chcieli być sławni, chcieli grać na całym świecie i rozsławiać naszą lokalną muzykę, a także Szkocję i tartan. To był nasz główny cel - opowiadał zmarły piosenkarz podczas jednego z wywiadów w 2013 roku.

Les McKeown odszedł z Bay City Rollers jako 22-latek, w 1978 roku. Chciał spróbować swoich sił w innych gatunkach muzycznych. Wkrótce popadł w poważne problemy z prawem. W 1975 roku potrącił starszą kobietę, co skończyło się jej śmiercią.

W 2005 roku przyłapano go na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Nierzadko sięgał także po substancje psychoaktywne. Twierdził, że jego zachowanie wynika z traumy, jaką wywołała przedwczesna śmierć rodziców. W 2008 roku trafił na odwyk.

Les McKeown od ponad czterech dekad był żonaty z Peko Keiko. Para miała syna o imieniu Jubei.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Polsat/ WBF

Gwiazdy

Iza Małysz tańczy lepiej, gdy jej mąż siedzi na widowni. Adam Małysz przynosi jej szczęście?

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Artur Barciś zdementował plotki. Poszło o nadgorliwy katolicyzm

Czytaj więcej >
aktorka

Gwiazdy

Krystyna Kołodziejczyk zmarła dwa tygodnie po śmierci drugiego męża

Czytaj więcej >
Doda

Gwiazdy

Doda opublikowała nowe zdjęcie. Wspięła się na barierki schodów w metrze

Czytaj więcej >
Michał Milowicz

Gwiazdy

Michał Milowicz pogrążony w żałobie. Nie żyje jego tata

Czytaj więcej >
Kuba Wojewódzki

Gwiazdy

Dorota Szelągowska gościła u Kuby Wojewódzkiego. Powiedziała mu, co myśli o jego zachowaniu

Czytaj więcej >