Nie żyje ksiądz Władysław Basista
Ks. Władysław Basista był niezwykle popularną i lubianą osobą w Katowicach i okolicach miasta. Przez ponad 66 lat był księdzem, ale jego działalność wybiegała daleko poza tradycyjne wymogi pracy kapłańskiej. Nic dziwnego, że informacje o jego śmierci pogrążyły w żałobie wielu wiernych i duchownych.
Nie żyje ksiądz Władysław Basista
Ksiądz Basista był niezwykle wykształcony. Ukończył nie tylko studia homiletyczne w Warszawie i fonetyczne w Instytucie Fonetycznym w Katowicach, ale także pedagogiczne i filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od 1956 roku przez 6 lat sprawował funkcję dyrektora ds. administracyjno-gospodarczych w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Był tak również wykładowcą. W tym czasie kształcił z zakresu fonetyki ponad 2.000 kapłanów. Ponadto od 1979 roku prowadził poradnię logopedyczną w Katowicach.
Władysław Basista przez 66 lat był księdzem, ale nawet na emeryturze pomagał w pracy duszpasterskiej przy parafii św. Józefa w Katowicach. Nic dziwnego, że jego smierć skomentował nawet prezydent tego miasta, który własnoręcznie wręczał mu różne nagrody za zasługi.
- Za swoje szczególne zasługi ks. Basista uzyskał wiele odznaczeń i nagród. W 1995 roku, został Kanonikiem Honorowym Kapituły Metropolitarnej w Katowicach. W grudniu 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go prałatem. W 2005 roku został Kapelanem Jego Świątobliwości. W 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego przyznaną przez radnych Sejmiku Śląskiego. Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i bliskich - wymienił w pożegnalnym poście na Facebooku Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Pogrzeb zmarłego w wieku 93 lat księdza odbędzie się w czwartek 22 kwietnia. Będzie miał on miejsce w Niedobczycach, dzisiejszej dzielnicy Rybnika, skąd pochodził Władysław Basista. Informacje te potwierdził rzecznik katowickiej kurii, ks. Tomasz Wojtal.
To jednak nie jedyne informacje, które przekazał ks. Wojtal. Okazuje się bowiem, że losy ks. Basisty i jego rodziny były inspiracją dla Kazimierza Kutza przy kręceniu filmu „Sól ziemi czarnej”. Jest to film z 1969 roku, pierwsza część tzw. tryptyku śląskiego, w skład którego wchodzą również filmy „Perła w koronie” (1971) i „Paciorki jednego różańca” (1979).
Ks. Władysław Basista był Honorowym Obywatelem Katowic od 2018 roku. Podobnego zaszczytu dostąpili również wspomniany reżyser Kazimierz Kutz, polityk Jerzy Buzek, sportsmenka Justyna Kowalczyk czy kompozytor Wojciech Kilar.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: