Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Mija termin na wypełnienie Spisu Powszechnego
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 30.09.2021 08:00

Mija termin na wypełnienie Spisu Powszechnego

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion materiały własne

Polacy, którzy nie wzięli udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, powinni się spieszyć. Zostały już tylko godziny. Warto pamiętać, że jest to obowiązek, od którego uchylenie się może grozić karą wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych. Okazuje się, że mogą pojawić się pewne trudności z dodzwonieniem się na infolinię.

O północy mija termin, w którym można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Warto przypomnieć, że wcześniej można też było wypełnić formularz za pośrednictwem internetu. Część Polaków mogła jednak zapomnieć o tym obowiązku, o czym świadczy fakt, że infolinia jest obciążona.

Osoby, które próbują dzisiaj dodzwonić się do Głównego Urzędu Statystycznego, by wziąć udział w spisie, mogą napotkać trudności. W słuchawce można usłyszeć komunikat, że nikt nie odbiera. Pracownicy GUS zapewniają jednak, że infolinia działa i należy próbować do skutku.

Infolinia spisowa działa. Dzwoni na nią jednak tak dużo ludzi, że pojawia się komunikat, jakby nikt nie odbierał – poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową wydział prasowy GUS.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców 2021

Każdy, kto musi jeszcze wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkańców 2021, powinien zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Nadal działa również internetowa aplikacja spisowa, która znajduje się na stronie GUS. Obciążenie infolinii wskazuje na to, że wielu Polaków zapomniało wcześniej o tym obowiązku.

Na udział w spisie było dużo czasu, ponieważ rozpoczął się już 1 kwietnia br. Warto przypomnieć, że zbieranie kluczowych informacji statystycznych w Polsce odbywa się co 10 lat. Obejmuje ono wszystkich osób, które mieszkają stale lub czasowo na terenie naszego kraju i jest obowiązkowe.

GUS przypomina, że spisowi podlegają „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania”.

Spis obejmuje również „mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”. Urzędnicy umożliwiają trzy metody: samospisu internetowego (CAWI), uzupełniającego wywiadu telefonicznego (CATI) oraz wywiadu bezpośredniego (CAPI).

O co jesteśmy pytanie w spisie?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców 2021 – podobnie jak w poprzednich latach – gromadzi informacje w zakresie między innymi charakterystyki demograficznej, poziomu wykształcenia, aktywności ekonomicznej, migracji, zasobów mieszkaniowych czy charakterystyki etniczno-kulturowej.

Formularz nie zawiera pytań dotyczących stanu majątkowe, dochodów czy zarobków. Dokładną listę można znaleźć na stronie https://spis.gov.pl/ w dedykowanej zakładce. Warto pamiętać, że za odmowę udziału w spisie można otrzymać karę wysokości do pięciu tysięcy złotych, a za podanie nieprawdziwych informacji grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. W styczniu 2022 roku zostaną ogłoszone pierwsze wyniki spisu powszechnego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF FM

Tagi: pieniądze