Goniec.pl Wiadomości "Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy". Ursula von der Leyen postawiła Polsce warunki
(zdj. ilustracyjne) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy". Ursula von der Leyen postawiła Polsce warunki

7 czerwca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Pieniądze dla Polski w ramach KPO nie popłyną zbyt szybko? Rząd przekonujący o wielkim sukcesje w Komisji Europejskiej może być niemiło zaskoczony deklaracją Ursuli von der Leyen. - Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy do momentu zrealizowania reform - przekazała przewodnicząca KE.

Jednoznaczny przekaz dla Polski wprost od Ursuli von der Leyen . Zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy nie jest wystarczające do przekazania Warszawie miliardów euro.

Najnowsza wypowiedź Ursuli von der Leyen burzy narrację prowadzoną przez Mateusza Morawieckiego . Polsce postawiono twarde warunki i na razie nie ma mowy o wykonaniu przelewu na bajońską kwotę obiecaną w ramach KPO .

Ursula von der Leyen stawia warunki, na razie nie będzie pieniędzy z Unii

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się burzliwa debata na temat polskiego KPO . Padło wiele mocnych słów, a drugoplanowym bohaterem obrad był wyjątkowo nieformalny strój Patryka Jakiego .

Największą uwagę przykuła jednak Ursula von der Leyen . Przewodnicząca Komisji Europejskiej po przekazaniu informacji o akceptacji polskiego KPO boryka się z falą krytyki ze strony europosłów .

Postanowiła odpowiedzieć na zarzuty i nie pozostawiła złudzeń, że jest zbyt wcześnie by mówić o faktycznym przekazaniu Polsce pieniędzy . Zanim do tego dojdzie, rząd Mateusza Morawieckiego został zobligowany do wypełnienia wszystkich "kamieni milowych".

- Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy do momentu zrealizowania reform - postanowiła sprawę jasno Ursula von der Leyen , nad którą zawisło widmo głosowania nad wotum nieufności . Słów, które nie ucieszą Mateusza Morawieckiego padło jednak więcej.

Najważniejszym warunkiem pozostaje praworządność

Spór wokół nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym trwa i wszystko wskazuje, że to ona odegra najważniejszą rolę w przyznaniu lub zablokowaniu pieniędzy dla Polski. Mowa o 36 mld euro .

- Przyjęcie planu jest związane z jasnym zobowiązaniem Polski do zapewnienia praworządności - mówiła do europosłów Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca dała Warszawie jasny przekaz. - Po pierwsze, obecna Izba Dyscyplinarna SN musi być rozwiązana i zastąpiona niezależnym sądem, ustanowionym zgodnie z prawem. Nowa izba musi być znacząco różna od obecnej, aby była zgodna z wymogami TSUE. Po drugie, system dyscyplinujący musi być zmieniony - wyliczała.

- Po trzecie konieczne jest przywrócenie do orzekania sędziów zawieszonych przez nieprawidłowo powołaną izbę SN - dodała na koniec Ursula von der Leyen. Przypomnijmy, że w czasie głosowania nad nowelizacją ustawy o SN premier nie zagłosował mimo obecności na sali sejmowej . Rzecznik rządu określił to mianem zaledwie "niedopatrzenia".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport