Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Nawet kilka tysięcy złotych kary i wizyta policji. Pochówek zwierzęcia na własnej działce może być źródłem poważnych problemów
Monika Majko
Monika Majko 24.08.2021 12:38

Nawet kilka tysięcy złotych kary i wizyta policji. Pochówek zwierzęcia na własnej działce może być źródłem poważnych problemów

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
PECOLD/AGENCJA SE/East News [zdjęcie ilustracyjne]

Wiele osób traktuje swoich czworonożnych pupili jak członków rodziny, a ich śmierć jest dla nich ogromnym ciosem. W tej trudnej chwili warto jednak pamiętać o obowiązującym prawie, bowiem nawet za pochówek ukochanego zwierzaka na swojej własnej działce można słono zapłacić. Jak tłumaczyli w rozmowie z nami przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii, kontrolerzy mogą odwiedzić naszą posesję nawet w asyście policji.

Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że pochówek zwierzęcia w glebie jest niedozwolony i może podlegać karze grzywny lub nagany. Za złamanie prawa grozi nawet do 5 tysięcy złotych kary.

- Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany - stanowi art. 162 §1 Kodeksu wykroczeń.

Nielegalny pochówek pupila może nas drogo kosztować

Artykuł ten odnosi się również m.in. do pochówku zwierząt na terenach leśnych. Za złamanie tych przepisów grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych lub grzywna do 5 tysięcy złotych, którą może nałożyć sąd.

Choć przepisy te dotyczą obszarów leśnych, to pochówek zwierzęcia na naszej własnej działce również może być źródłem problemów z prawem. Kwestię tę bowiem może regulować gminny regulamin porządkowy, a wówczas jego złamanie będzie prawdopodobnie także wiązało się z karą.

Jak poinformowali nas przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii, zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 306) pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej mają prawo w każdym czasie do dokonania kontroli przestrzegania „wymagań określonych w prawodawstwie weterynaryjnym”. - W związku z powyższym posiadają uprawnienia do kontroli zagospodarowania martwych zwierząt domowych zgodnie z prawem, również na terenie prywatnych nieruchomości po uzyskaniu zgody właściciela takiej nieruchomości. W przypadku odmowy przeprowadzenie kontroli jest możliwe w asyście Policji (art. 19 ust. 6 ww. ustawy) - przekazało nam biuro Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nielegalny pochówek zwierzęcia w glebie może również stanowić zagrożenie dla środowiska, bowiem pochowanie zwłok zwierzęcia np. w przydomowym ogródku wiąże się z możliwością zanieczyszczenia wód gruntowych oraz gleby. Szczątki mogą również stanowić zagrożenie dla innych zwierząt, w przypadku, gdy miejsce pochówku zostanie rozkopane np. w celu spożycia zwłok.

- Nieprawidłowo zakopane oraz niepoddane dezynfekcji zwłoki mogą powodować powstawanie nieprzyjemnych zapachów. W związku z faktem, że w Polsce nadzór nad ww. kwestiami prowadzi Inspekcja Ochrony Środowiska, wydanie zezwolenia na taki pochówek zawsze wiąże się z uzyskaniem opinii ww. służby - wskazało w rozmowie z nami biuro GIW.

Wiele osób zastanawia się więc, w jaki sposób godnie pożegnać się z ukochanym pupilem, który dotarł do kresu swoich dni. Postępowanie ze zwłokami zwierzęcia reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 roku.

Jak i gdzie pochować pupila?

W myśl tego rozporządzenia, zwłoki zwierzęcia powinny zostać poddane sterylizacji ciśnieniowej w uprawnionym zakładzie utylizacyjnym, a następnie procesowi spalenia. Tym zajmują się krematoria dla zwierząt domowych, które świadczą tę usługę odpłatnie, a jej cena jest zwykle zależna od gabarytów naszego pupila. Przykładowo proces spalenia zwierzęcia o masie około 20 kilogramów to koszt w granicach około 200 złotych przy kremacji zbiorowej do nawet około 1000 złotych, jeśli zdecydujemy się na indywidualną kremację wraz z pożegnaniem.

Jeśli jednak właścicielowi zależy na tradycyjnym pogrzebie, może pochować swojego ukochanego pupila na grzebowiskach zwanych potocznie cmentarzami dla zwierząt. Przed wybraniem miejsca wiecznego spoczynku dla naszego pupila warto jednak sprawdzić, czy znajduje się ono pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Obecnie w całej Polsce funkcjonuje piętnaście takich miejsc, a ich aktualne adresy można znaleźć m.in. na rządowej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Na ich terenie można zarówno pochować zarówno całe, jak i spopielone zwłoki zwierzęcia, a pochówek ten odbędzie się legalnie i bez szkody dla środowiska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIW