Goniec.pl
spis powszechny ma błędy

Fot. Pexels.com/Oleg Magni (zdjęcie ilustracyjne)

Narodowy Spis Powszechny ma poważne błędy

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W mediach pojawiły się niepokojące informacje dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego, który ruszył w czwartek 1 kwietnia. Okazało się, że formularze, które zostały udostępnione w formie online, zawierają poważne błędy. Wykorzystując luki, m

Od czwartku 1 kwietnia dostępny jest internetowy formularz Narodowego Spisu Powszechnego. Polacy muszą wypełnić e-dokument, który – jak się okazało – zawiera pewne luki. Specjaliści przeanalizowali go wraz z internautami i zauważyli błędy, które mogą okazać się niebezpieczne.

Wśród luk, jakie znajdują się w formularzu Narodowego Spisu Powszechnego, jedna dotyczy numeru PESEL. Okazało się, że pojawiła się możliwość sprawdzenia wrażliwych danych. Jak wyjaśnili eksperci, wystarczy wpisać numer wraz z dowolnym hasłem, by dowiedzieć się, czy taka osoba istnieje.

Eksperci ostrzegają o błędach formularzu Narodowego Spisu Powszechnego

Jak donoszą eksperci, którzy przeanalizowali formularz Narodowego Spisu Powszechnego, jeśli wpisując dane trafimy z informacjami, to otrzymamy komunikat o istnieniu osoby przypisanej do konkretnego numeru PESEL. Może też pojawić się komunikat o braku nazwiska panieńskiego.

To jednak nie koniec problemów. Po poznaniu numeru PESEL i podaniu dowolnego nazwiska panieńskiego możemy założyć komuś konto w systemie. W ten sposób zablokujemy jej wypełnienie formularza Narodowego Spisu Powszechnego samodzielnie. Warto też pamiętać, że e-dokument w obecnej formie nie daje możliwości zmiany hasła.

Niestety to nie koniec problemów technicznych związanych z formularzem online. Okazuje się, że cała platforma co jakiś czas przestaje działać. To natomiast oznaczać może duże komplikacje przy wypełnianiu.

Do komplikacji dochodzi także podczas przesyłania wypełnionych już formularzy. Według specjalistów widać od razu, że platforma nie została stworzona z odpowiednią starannością, chociaż nie brakowało czasu na przygotowania.

Narodowy Spis Powszechny trwa – odmowa może drogo kosztować

Warto pamiętać, że Narodowy wystartował 1 kwietnia, a rejestracja potrwa do końca czerwca. Wszyscy Polacy mają bezwzględny obowiązek wpisania się do formularzu. Można to zrobić na dwa sposoby.

[EMBED-243]

By trafić do Narodowego Spisu Powszechnego, należy wypełnić udostępniony formularz online albo zrobić to podczas rozmowy z rachmistrzami. Główny Urząd Statystyczny przypomina, że prowadzone będą ankiety telefoniczne. Do wizyt domowych urzędnicy wicią dopiero w momencie ustabilizowania się sytuacji pandemicznej.

Należy brać pod uwagę poważne konsekwencje, jakie mogą zostać wyciągnięte wobec osób, które nie wpiszą się do Narodowego Spisu Powszechnego. Za odmowę można otrzymać karę wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Policja wydała ważny apel do Polaków. Wiele osób w ostatnich dniach łamie przepisy, sypią się mandaty

  • Nowe obostrzenia w kościołach? Profesor Horban zabrał głos

  • Adam Niedzielski potwierdził fatalną sytuację na Śląsku

Źródło: Komputer Świat

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >