Goniec.pl

Flickr/Szymon Miklewski/zdjęcie ilustracyjne

Nad Polskę nadciąga cyklon Cornelis. Może być niebezpiecznie

6 Marca 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Nad Polskę nadciąga cyklon Cornelis, który przyniesie wraz z sobą obfite opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Pierwsze poważne opady pojawią się już jutro. W następnych dniach nad granice kraju przywędrują  zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego, które jednak zniwelują front nadciągający z południa.

Nad Polskę nadciąga cyklon Cornelis. Zacznie się już jutro

W ostatnich dniach opady mokrego i ciężkiego śniegu dały się we znaki niejednemu mieszkańcowi Polski. Niestety według prognoz w najbliższych godzinach sytuacja wcale nie ulegnie poprawie, a nadciągający nad Polskę cyklon Cornelis wzmocni tylko nieprzyjemnie opady.

W poniedziałkowy wieczór granice kraju zacznie stopniowo opuszczać niekorzystny front, który przemieszczać się będzie wzdłuż wschodniej granicy Polski w kierunku południa kraju. To właśnie ten obszar obniżonego ciśnienia odpowiadał za mało przyjemną aurę za oknem, którą można było obserwować w ostatnich godzinach.  

Choć nieprzyjazny front nas opuści, to już we wtorek od zachodu nad Polską pojawi się cyklon Cornelis, którego centrum będzie obejmowało Morze Północne, Danię oraz Bałtyk. Przyniesie on wraz z sobą pochmurny front atmosferyczny, po którym można spodziewać się obfitych opadów deszczu ze śniegiem. 

Z kolei znad południa kraju zacznie w najbliższych godzinach nadciągać ciepłe powietrze polarne, które będzie oddziaływać na masy cyklonu, wywołując mieszane opady, które lokalnie przybierać będą dużą siłę, szczególnie na południu kraju. Jak zapowiedziała meteorolog TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek, ponura aura wirów niżowych znad Skandynawii i Oceanu Atlantyckiego utrzyma się w Polsce do końca tygodnia. 

Pod koniec tygodnia możemy spodziewać się pojawienia się zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, które jednak zostanie prędko zniwelowane przez ciepłe masy powietrza znad południa. O wiosennej aurze w pierwszej połowie marca można jednak na razie zapomnieć

Przykra pomyłka na pogrzebie Eryka z Zamościa, mama 16-latka zwróciła się do żałobników z niecodzienną prośbą

Na pogrzebie Eryka z Zamościa doszło do przykrej pomyłki. Mama 16-latka zwróciła się do żałobników z prośbą

CZYTAJ DALEJ

Pogoda na wtorek i środę

Według prognoz we wtorek będzie można spodziewać się dużego zachmurzenia z przejaśnieniami na południu i wschodzie Polski. Mieszkańcy zachodnich i północnych terenów kraju powinni być przygotowani na opady śniegu, które będą przekształcać się w opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. 

Temperatura maksymalna prognozowana jest na poziomie 1 st. C na Suwalszczyźnie, poprzez 4-5 st. C w centrum i do 8 st. C na południu Polski. Wiatr będzie umiarkowany i lokalnie może osiągać silniejsze porywy między 50-70 km/h. Najsilniej będzie wiało z kolei nad samym Morzem Bałtyckim.   

Równie kapryśnie będzie również w środę. Termometry wskażą maksymalnie od od 2 st. C na Podlasiu, poprzez 4 st. C w centrum do 7 st. C na Podkarpaciu. Wiatr utrzyma się na podobnym poziomie jak we wtorek, zaś najbardziej pochmurno będzie w południowych częściach kraju, gdzie może spaść do 5-10 litrów wody na metr kw.

 

Pogoda na weekend

Weekend niestety zapowiada się równe deszczowo. W sobotę spodziewane jest duże zachmurzenie, które będzie wywoływać obfite opady deszczu na poziomie osiągającym nawet 20 litrów na metr kw. Mieszkańcy północy Polski muszą być przygotowani również na opady deszczu ze śniegiem. 

Temperatura maksymalna wyniesie od 2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 5 st. C w centrum, do 8 st. C na Śląsku. Nieco chłodniej będzie w niedzielę, a miejscami w kraju wystąpią przelotne opady śniegu, który będzie jednak szybko topniał. Termometry wskażą tego dnia od 0 st. C na Podlasiu do 4 st. na Kujawach i w Wielkopolsce. Wiatr będzie się kształtował między 60-90 km/h w sobotę i 50-60 km/h w niedzielę. 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: img.pl/tvn24.pl

Nagranie z Biedronki oburzyło część klientów. Oto co dzieje się w sklepie nocą

Niewiarygodne, co dzieje się w nocy w Biedronce. Klienci są oburzeni nagraniem

CZYTAJ DALEJ
Duchowny został znaleziony nieprzytomny w Kościele.

Podkarpackie. Nagła śmierć proboszcza w kościele. Przygotowywał nabożeństwo

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Mężczyzna potrącił kobietę na pasach. Zawiózł ją do szpitala i rozpłynął się w powietrzu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz miał bić i poniżać ministrantów. 13-letni Krystian postanowił walczyć, sprawa trafi przed sąd
Czytaj więcej >

Wiadomości

Niecodzienne nagranie z plaży w Gdyni. Niespodziewani goście wywołali panikę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowy Targ. Nie żyje 33-latka w ciąży. Mąż kobiety zamieścił w sieci poruszający wpis
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe informacje ws. zaginionego małżeństwa. "Pojechali polską taksówką"
Czytaj więcej >

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]