Nad Bałtykiem zamknięto kolejne kąpieliska. Eksperci alarmują, urlopowicze mają duży problem
Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Goleniowie, z powodu zakwitu sinic w Bałtyku zamknięte zostało kąpielisko w Stepnicy (powiat goleniowski). Do odwołania obowiązuje zakaz kąpieli. Niedługo później zamknięto kolejne dwa kąpieliska.
Bałtyk. Z powodu zakwitu sinic zamknięto kąpieliska
Na ten moment z powodu sinic w Bałtyku sanepid wydał zakaz kąpieli w Kątach Rybackich i Sztutowie (Pomorskie). Inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim wskazali, że woda jest niezdatna do kąpieli. Podkreślono, że kolejne próbki wody z obu kąpielisk zostaną pobrane w środę, 20 lipca.
Sinice pojawiły się także w Stepnicy w woj. zachodniopomorskim. Do czasu ustąpienia, niestety, obowiązuje zakaz kąpieli. Zakwit ustąpi samoistnie z czasem, obecna sytuacja jest spowodowana podwyższonymi temperaturami. To dość powszechny problem, ponieważ sinice znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych. S tanowią problem dopiero wówczas, gdy wzrasta ich ilość.
Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.
Zamknięte kąpieliska to poważny problem dla wczasowiczów, którzy spędzają urlop w nadmorskich kurortach. Jak się okazuje, zamknięte do odwołania jest również kąpielisko w Pucku. Jest to spowodowane niedzielną awarią rurociągu i zrzutem ok. 200 m3 nieczystości z oczyszczalni "Swarzewo" do Zatoki Puckiej.
Inspektorzy Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w poniedziałek pobrali próbki wody z Zatoki Puckiej. Ich wyniki mają być znane w środę.
Inspektorzy uspokajają, że na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - można się bezpiecznie kąpać.
Kontakt z sinicami jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia
Apele i ostrzeżenia na wybrzeżach należy traktować z powagą, gdyż procesowi zakwitu tych bakterii towarzyszy wydzielanie niebezpiecznych dla człowieka toksyn – dermatotoksyn, hepatotoksyn oraz neurotoksyn.
Do zatrucia może dojść się nie tylko podczas przebywania w skażonej wodzie, ale również na plaży – drogą wziewną. W razie zaobserwowania u siebie takich objawów jak nudności, wymioty, ból głowy, ból brzucha, bóle mięśni, duszności, gorączka, rumień skórny i dreszcze, należy skontaktować się z lekarzem.
Większość skutków zatrucia toksynami przechodzi z czasem, ale istnieje również ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby oraz innych narządów wewnętrznych. Kontakt jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych, o obniżonej odporności .
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Alert RCB trafił do Polaków. Sytuacja jest poważna, IMGW ostrzega o "ekstremalnym" zagrożeniu
-
Matka zostawiła dwumiesięczne dziecko w aucie i poszła na zakupy. Nie rozumiała pilnej akcji służb Źródło: spottedlublin.pl