Policjanci muszą usprawiedliwiać się u komendanta, że nie będą na mszy. Absurd w Olsztynie
Trwają przygotowania do święta policji, które odbędzie się już w sobotę 28 lipca. Funkcjonariusze jednego z garnizonów w województwie warmińsko-mazurskim dowiedzieli się, że będą musieli stawić się obowiązkowo na mszy świętej. Nieobecność trzeba będzie usprawiedliwić u samego komendanta miejskiego. Tak wynika z przedstawionego dokumentu.
Do dość zabawnej sytuacji doszło w olsztyńskiej Komendzie Miejskiej Policji. Funkcjonariusze mogą spodziewać się przydzielenia premii oraz awansów. W ich intencji ma się też odbyć msza święta w podolsztyńskim Biskupcu. Jak się okazało, ceremonia jest obowiązkowa.
Z oświadczenia opublikowanego przez media wynika, że policjanci początkowo zostali zobligowani do wzięcia udziału we mszy świętej. Według pisma, które przesłali sobie funkcjonariusze, każdy mundurowy ewentualną nieobecność musiałby usprawiedliwić przed komendantem.
Komendant odpowiada na pytania dotyczące policjantów
Nie pozostawia wątpliwości, że komunikat podpisany przez podkomisarza policji Piotra Koszczała wyraźnie nakazuje funkcjonariuszom stawić się na mszy świętej w kościele w Biskupcu. Zamieszczono też informację o konieczności usprawiedliwienia nieobecności.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
– Informuję państwa, że 28 lipca 2021 r. po próbie generalnej o godz. 11.30 w kościele po. Jana Chrzciciela w Biskupcu odbędzie się msza święta. Jeśli ktoś nie zamierza uczestniczyć we mszy powinien usprawiedliwić się u Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie – można przeczytać w oświadczeniu.
Komenda policji jednak odpiera zarzuty i twierdzi, że niczego nie narzucono mundurowym. Redakcja portalu o2.pl postanowiła w tej sprawie wystosować zapytanie, by dowiedzieć się, jaka jest prawda. Dziennikarze otrzymali już odpowiedź w tej sprawie. Okazuje się, że obowiązek mają tylko wyznaczeni funkcjonariusze.
– Informuję, że uczestnictwo funkcjonariuszy/pracowników cywilnych we mszy świętej z okazji lokalnych obchodów KMP w Olsztynie tegorocznego Święta Policji nie jest obowiązkowe. W związku z wciąż obowiązującym stanem epidemii oraz obostrzeniami, a także zaleceniami sanitarnymi, pragniemy zadbać o to, by podczas uroczystości wykluczyć jakiekolwiek zagrożenie sanitarne. Z tego wynika m.in. dbałość o kontrolę liczby uczestników i dostęp do informacji o miejscu ich przebywania w czasie trwania uroczystości. Pismo, którym się Pan posługuje, zostało skierowane do przełożonych policjantów wytypowanych do udziału w uroczystościach. Informacja odnośnie osób, które nie chcą uczestniczyć we mszy świętej, związana jest stricte z koniecznością uwzględnienia tego faktu w ostatecznym harmonogramie uroczystości w celu zapewnienia prawidłowego jej przebiegu – odpowiedział podkomisarz.
Policjanci mają inne zdanie
Do mediów dotarły jednak anonimowe wypowiedzi policjantów, którzy zasugerowali, że ich przełożony nie był do końca szczery, odpowiadając na zapytanie dziennikarzy. Mundurowi mieli zakpić z tego, że trzeba „usprawiedliwiać się przed samym miejskim”. Sytuację określili jako „śmiech na sali”.
Niektórzy mieli nieoficjalnie stwierdzić, że Piotra Koszczała planuje piąć się po szczeblach kariery i awansować na samego szefa policjantów na Warmii i Mazurach.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Rząd chce wprowadzić zakaz używania fajerwerków. Projekt ustawy już w Sejmie
W oknie życia znaleziono 11-miesięcznego chłopca. Jest reakcja policji i MOPS-u
Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzega: kierowcy pod wpływem stracą samochody
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: o2.pl