Mniejsze dopłaty i masowe kontrole. Ważna wiadomość dla Polek i Polaków ws. ogrzewania domów
Nadchodzą ważne zmiany w rządowym programie "Czyste Powietrze", bardzo popularnym wśród Polaków. Nabór do programu już niebawem wróci, ale zniknie możliwość uzyskania jednego z dofinansowań. NFOŚiGW zapowiada również więcej kontroli, które dotyczyć będą nie tylko beneficjentów.
Program "Czyste Powietrze" niebawem powróci, będą spore zmiany
W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak potwierdziła, że możliwość składania wniosków w związku z programem " Czyste Powietrze " wróci z końcem marca 2025 roku.
Szefowa NFOŚiGW dodała, że aby otrzymać rządowe dofinansowanie, konieczne będzie podniesienie standardu energetycznego budynku. Podczas konferencji prasowej zapowiedziano również wzmożone kontrole, które dotyczyć będą nie tylko beneficjentów programu.
Program "Czyste Powietrze" wraca, będzie więcej kontroli
Jak poinformowano podczas konferencji, minimalnym wymaganiem będzie osiągnięcie standardu zużycia energii końcowej na poziomie 120 kWh/m kw./rok.
Wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda poinformował również, że z programu znika możliwość dofinansowania do pieców gazowych. Uspokoił tych, którzy taki piec już kupili, lecz z powodu zawieszenia programu nie mogli rozliczyć zakupu. Będą mogli to zrobić w ramach okresu przejściowego.
ZOBACZ: Poważna awaria w PKO BP. Klienci bez dostępu do konta
NFOŚiGW zapowiada również więcej kontroli, które dotyczyć będą nie tylko beneficjentów, ale także wykonawców i operatorów. Ze względu na inflację, progi dochodowe i limity kosztów będą zaktualizowane. Obowiązkiem wykonawców będzie konieczność posiadania ubezpieczenia OC. Poziom prefinansowania ma spaść z 50 do 20 proc., a pieniądze będą trafiać na konto celowe beneficjenta, a nie do wykonawcy.
Nowe stawki mają zachęcić samorządy
Wznowienie przyjmowania wniosków w programie "Czyste Powietrze" ma nastąpić 31 marca 2025 roku, a gminy obsługujące program mają otrzymać za jeden wniosek 1700 zł, a nie jak dotychczas 100 zł. Nowe stawki mają zachęcić samorządy do wzięcia udziału w programie.
Wciąż operatorami będą mogły zostać również inne podmioty, np. organizacje pozarządowe, ale jak zastrzegł wiceprezes NFOŚiGW nie wykonawcy lub stowarzyszenia czy fundacje przez nich zakładane.
Szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oceniła, że najważniejszym celem działania programu jest "ochrona przed rachunkami grozy".
Wnioski w ramach programu "Czyste Powietrze" zostały wstrzymane pod koniec listopada. Jak tłumaczono, było to związane z konieczną reformą programu i zmianach w systemie, których nie da się dokonać bez chwilowej przerwy w działaniu programu.
ZOBACZ: Biedronka stanęła w płomieniach, wszyscy uciekali w popłochu. Wstrząsające doniesienia