Goniec.pl Zdrowie Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie śmierci 30-letniej Izy z Pszczyny
Pawel Wodzynski/East News

Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie śmierci 30-letniej Izy z Pszczyny

7 listopada 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Ministerstwo Zdrowia skomentowało śmierć 30-letniej Izy z Pszczyny. W komunikacie zwróciło uwagę na zasady prawne i zalecenia medyczne w zakresie aborcji. "Lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji", czytamy w oficjalnym stanowisku.

Dyskusja na temat prawa aborcyjnego powraca po blisko rocznej przerwie. Tym razem Ministerstwo Zdrowia postanowiło stonować nastroje społeczne, publikując oficjalny komunikat.

MZ: w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia należy przerwać ciążę

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety (np. gdy dojdzie do krwotoku czy zakażenia jamy macicy) zakończenie ciąży jest zgodne z prawem. Jako podstawę takiego działania wskazuje ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

"Ustawa ta wprost wskazuje na przesłankę zagrożenia życia lub zdrowia matki. Trzeba podkreślić, że są to przesłanki rozłączne. Wystąpienie tylko jednej z nich jest wystarczającą prawną przesłanką do podjęcia reakcji przez lekarza", czytamy w komunikacie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Lekarz ma informować, decyzja należy do kobiety

Dodatkowo resort zaznacza, że pacjentka powinna być na bieżąco informowana o zagrożeniach dla zdrowia i życia wynikających z ciąży. Jak ewentualna procedura przerywania ciąży ma zatem wyglądać w praktyce?

W razie "ustalenia oznak zagrożenia płodu" po 22. tygodniu ciąży i upływie kolejnych 6-7 dni "trzeba rozważyć zakończenie ciąży". Jednak resort podkreśla, że decyzja w tym zakresie należy do kobiety "po udzieleniu wyczerpujących informacji dotyczących zagrożenia życia płodu i szans na jego przeżycie". Takie szczegóły ma obowiązek przekazać położnik i pediatra lub neonatolog.

"Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną" , czytamy w oficjalnym stanowisku. Resort przekazał, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa NFZ o przekazywanie bieżących informacji na temat każdego przypadku zagrożenia życia i zdrowia ciężarnych.

Szczegółowe zalecenia dla lekarzy 

W komunikacie resort nawiązał też bezpośrednio do kondycji medycznej, w której znalazła się Iza z Pszczyny. 30-latka zgłosiła się do szpitala w 22 tyg. ciąży po tym, jak odeszły jej płyny owodniowe. Lekarze potwierdzili ten stan rzeczy i wcześniej wykryte wady płodu. O tym jakie spotkały ich konsekwencje można przeczytać tutaj.

Dlatego też Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Krajowym Konsultantem ds. Położnictwa i Ginekologii przedstawiło szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania w razie przedwczesnego odpływania płynu owodniowego.

W pierwszej kolejności należy potwierdzić ten stan poprzez badanie przez pochwę, ocenę AFI, badanie ultrasonograficzne i przy użyciu testów biochemicznych. Dodatkowo trzeba określić czas i okoliczności odpływania płynu , sprawdzić stan pacjentki, czynności serca płodu, jego położenie i wielkość.

Jeżeli wymaga tego sytuacja kliniczna, to MZ zaleca regularne pobranie krwi od ciężarnej, wykonanie CRP i oznaczenie układu krzepnięcia z fibrynogenem. Następnie trzeba pobrać pełny wymaz bakteriologiczny z antybiogramem. Również i w tym przypadku badanie należy powtarzać, pod warunkiem że wskazuje na to stan pacjentki i płodu.

Poza tym resort rekomenduje profilaktyczne przyjmowanie antybiotyków i wymienia kilka rekomendowanych preparatów. Między 22. a 36. tygodniem ciąży należy także dążyć do podania pełnej dawki sterydów, aby zwiększyć szanse dziecka na przeżycie , pod warunkiem że zezwalają na to wyniki badań.

Jeżeli po 23. tygodniu ciąży nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia matki to ciąża powinna być kontynuowana. Jednak pacjentka powinna być hospitalizowana.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl źródło: Interia

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport