Miliony Polaków czeka wymiana dowodu. Można zapłacić karę
Dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem, który musi posiadać każdy pełnoletni obywatel Polski. W tym roku ponad 3 miliony rodaków będzie musiało go wymienić. Również ci, którzy zmienią nazwisko, lub zgubią swój dokument, zobowiązani są do wyrobienia nowego. Nie warto tego lekceważyć, ponieważ za brak ważnego dowodu przepisy przewidują surowe kary.
Wymiana dowodu osobistego jest konieczna
Aby otrzymać dowód osobisty, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można go złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od tego miejsca zameldowania. Musimy pojawić się jednak osobiście, ponieważ przy składaniu dokumentów należy złożyć własnoręczny podpis. Pobrane zostaną także odciski palców.
Wymiana dowodu osobistego jest konieczna w przypadku gdy:
- utracił on swoją ważność,
- zmieniamy nazwisko (np. w związku ze ślubem),
- zgubiliśmy dokument lub został on zniszczony,
- skradziono nam dane
Wymiana dowodu osobistego - co musimy przygotować?
Jeśli dopiszemy się do Rejestru Danych Kontaktowych, System Rejestrów Państwowych automatycznie wyśle nam powiadomienie o zbliżającym się upływie ważności naszego dowodu osobistego na 90, 60, 30 i 14 dni przed terminem.
ZOBACZ: Dodatkowe uprawnienia do prawa jazdy. Wystarczy 170 zł
Wniosek o wydanie dowodu osobistego znajdziemy na stronie rządowej , lub bezpośrednio w urzędzie gminy. Powinniśmy przygotować także kolorowe zdjęcie w rozmiarze 35 x 45 mm spełniające określone warunki, dostępne również na stronie internetowej. Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna. Państwo pokrywa koszty utworzenia nowego dokumentu.
Brak ważnego dowodu osobistego skutkować może poważną grzywną
Oczekiwanie na nowy dowód osobisty zazwyczaj trwa do 30 dni od złożenia wniosku. Aby sprawdzić, czy nasz dokument jest gotowy do odbioru, wystarczy podać numer wniosku na stronie rządowej. Dowód osobisty można odebrać wyłącznie osobiście.
ZOBACZ: Limit płatności gotówką przegłosowany. Nowe przepisy wejdą w życie
Warto podkreślić, że w przypadku gdy zignorujemy obowiązek wymiany dowodu i będziemy korzystać z nieważnego dokumenty, możemy liczyć się z karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, w tym roku ponad trzy miliony Polaków będzie musiało uzyskać nowy dowód osobisty. Liczba dokumentów, które stracą ważność, przekroczy 2 miliony. Pozostał te obywatele, którzy osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią swój dokument.