Goniec.pl Wiadomości Mięso jest pilnie usuwane ze sklepów. GIS alarmuje, jego spożycie może skończyć się sepsą
Fot. Marek BAZAK/East News

Mięso jest pilnie usuwane ze sklepów. GIS alarmuje, jego spożycie może skończyć się sepsą

18 listopada 2024
Autor tekstu: Laura Młodochowska

Polacy są ostrzegani przed niebezpiecznym dla zdrowia mięsem. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że konieczne jest pilne usunięcie popularnego produktu ze sklepów, a także z naszych lodówek. Powodem jest wykrycie niebezpiecznej bakterii Listeria monocytogenes w jednej z jego partii. Lepiej czym prędzej sprawdzić, czy nie mamy go u siebie – spożycie może skutkować sepsą.

GIS ostrzega przed produktem mięsnym

Główny inspektorat Sanitarny poinformował w poniedziałek o zagrożeniu związanym ze spożyciem popularnego produktu mięsnego. Inspekcja Weterynaryjna wykryła bakterie Listeria monocytogenes w jednej z jego partii . Konsekwencje zjedzenia jego są niezwykle poważne, produkt powinien czym prędzej zniknąć ze sklepów i naszych lodówek.

ZOBACZ: W ściekach wykryto zmutowanego wirusa polio. GIS wydał pilny komunikat

To już pewne. Tyle wyniosą podwyżki cen prądu w 2025 roku

Groźna bakteria w mięsie

W związku z zagrożeniem dla zdrowia, partia produktu zostaje wycofana ze sklepów, a konsumenci są ostrzegani, by nie spożywać mięsa objętego komunikatem. GIS alarmuje w związku z popularnym boczkiem wędzonym, w którego jednej z partii wykryto groźną bakterię. Powoduje ona niebezpieczną chorobę o nazwie listerioza .

ZOBACZ: Bankomat wciągnie kartę, później wyzeruje konto. Trzeba mieć się na baczności

Boczek wycofany z obrotu, wykryto w nim groźną bakterię

GIS ostrzega przed boczkiem wędzonym , w którym odnaleziono bakterię Listeria monocytogenes. Jest ona patogenem odpowiedzialnym za liczne przypadki zatruć pokarmowych, w tym chorobę o nazwie listerioza. Ta może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym, a także kobiet w ciąży, niemowląt oraz seniorów. Do objawów zakażenia zalicza się gorączkę, bóle mięśni i biegunkę. W ciężkich przypadkach może nawet dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy.

Co zrobić, jeśli nabyliśmy partię boczku wędzonego, przed którą wydano ostrzeżenie? GIS radzi, aby osoby, które mają produkt u siebie, pod żadnym pozorem go nie spożywały. Producent oraz odpowiednie służby zajmują się już procesem wycofywania mięsa z rynku, jednak konsumenci, którzy już zakupili taki boczek, powinni zwrócić go do sklepów, w których dokonali zakupu.

W sytuacji, gdy ktoś już spożył boczek z tej partii i zauważył jakiekolwiek objawy listeriozy, takie jak gorączka, bóle mięśni, wymioty, biegunka, czy ból głowy, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

O jaką partię boczku wędzonego chodzi? Ostrzeżenie GIS dotyczy produktu Zakładów Mięsnych "PEKPOL Ostrołęka", które niezwłocznie poinformowały wszystkich odbiorców o konieczności wycofania partii produktu z obrotu . Kontrole zostały przeprowadzone, a Inspekcja Weterynaryjna wraz z Państwową Inspekcją Sanitarną nadzorują proces wycofywania partii produktu.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: Boczek Duński Wędzony

Numer partii: 24305001

Terminy przydatności do spożycia: 30.11.2024

Producent: Zakłady Mięsne "PEKPOL Ostrołęka" S.A., 07-410 Ostrołęka, Ławy, ul. Przemysłowa 31, weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14150301.

mięso
Fot. GIS
mięso
Fot. GIS
Polacy wszczęli awanturę w samolocie. Interweniowały służby
Synoptycy się mylili, Boże Narodzenie będzie zupełnie inne. Ogromne rozczarowanie
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport