Goniec.pl

goniec.pl

Michał Dworczyk zwołał konferencję. Od 10 maja ważne zmiany w programie szczepień

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

W piątkowej konferencji udział wzięli szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik oraz sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej.

Michał Dworczyk przekazał najnowsze ustalenia rządu

Podczas spotkania przedstawicieli rządu z reprezentantami środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, przedstawiono rozwiązania dotyczące usprawnienia procesu szczepień przeciwko COVID-19 tej grupy obywateli. Rząd podjął kilka decyzji w tej sprawie, które mają wejść w życie już w maju.

- Od początku, kiedy są szczepienia grupy osób niepełnosprawnych, proszę, żeby te grupy były objęte priorytetowym programem szczepień. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania - przekazał Paweł Wdówik. 

Jak przekazał na piątkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk, od 10 maja br. osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zyskają pierwszeństwo szczepienia w punktach powszechnych.

Takich punktów ma być w kraju 630, a według zapowiedzi rządu ma powstać co najmniej jeden w każdym powiecie. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie nie będą musieli umawiać wizyt wcześniej. Po przyjściu na miejsce i zarejestrowaniu się w recepcji od razu otrzymają szczepionkę.

Szef KPRM podkreślił, że na takich warunkach szczepionkę otrzymają zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie. Procedura ma być maksymalnie uproszczona i opierać się na jedynie na oświadczeniu, bez potrzeby gromadzenia innych dokumentów.

Od 10 maja rusza również szczepienia przeciwko COVID-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Szczepienia będą wykonywane m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, klubach integracji społecznej, w środowiskowych domach samopomocy i centrach integracji społecznej.

Punkty te będą mogły zamówić szczepienia nie tylko dla podopiecznych, ale również ich opiekunów i pracowników tych ośrodków. Według zapowiedzi rządu Agencja Rezerw Strategicznych priorytetowo będzie traktowała te zamówienia.

Michał Dworczyk poinformował również, że od pierwszej dekady maja do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej dostarczone listy osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione. Dokumenty te mają wyszczególniać przede wszystkim  osoby z niepełnosprawnościami. Placówki POZ zostaną poproszone o aktywność w przekonywaniu podopiecznych do przyjęcia szczepienia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Katarzyna Dowbor powiedziała, że nie wyremontuje im domu. Zamiast tego zaadaptowano stodołę

  • Maryla Rodowicz otrzyma wyższą emeryturę? Pomysł rządu skrytykowany przez ekspertów

  • Mama dała córce imię, jak nazwa pewnego popularnego sklepu. W sieci trwa ostra dyskusja

Źródło: Interia

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyją dwie starsze osoby. Służby były bezradne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]