Goniec.pl > Wiadomości > Michał Dworczyk zwołał konferencję. Od 10 maja ważne zmiany w programie szczepień
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 14:03

Michał Dworczyk zwołał konferencję. Od 10 maja ważne zmiany w programie szczepień

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
goniec.pl

W piątkowej konferencji udział wzięli szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik oraz sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej.

Michał Dworczyk przekazał najnowsze ustalenia rządu

Podczas spotkania przedstawicieli rządu z reprezentantami środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, przedstawiono rozwiązania dotyczące usprawnienia procesu szczepień przeciwko COVID-19 tej grupy obywateli. Rząd podjął kilka decyzji w tej sprawie, które mają wejść w życie już w maju.

- Od początku, kiedy są szczepienia grupy osób niepełnosprawnych, proszę, żeby te grupy były objęte priorytetowym programem szczepień. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania - przekazał Paweł Wdówik. 

Jak przekazał na piątkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk, od 10 maja br. osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zyskają pierwszeństwo szczepienia w punktach powszechnych.

Takich punktów ma być w kraju 630, a według zapowiedzi rządu ma powstać co najmniej jeden w każdym powiecie. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie nie będą musieli umawiać wizyt wcześniej. Po przyjściu na miejsce i zarejestrowaniu się w recepcji od razu otrzymają szczepionkę.

Szef KPRM podkreślił, że na takich warunkach szczepionkę otrzymają zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie. Procedura ma być maksymalnie uproszczona i opierać się na jedynie na oświadczeniu, bez potrzeby gromadzenia innych dokumentów.

Od 10 maja rusza również szczepienia przeciwko COVID-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Szczepienia będą wykonywane m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, klubach integracji społecznej, w środowiskowych domach samopomocy i centrach integracji społecznej.

Punkty te będą mogły zamówić szczepienia nie tylko dla podopiecznych, ale również ich opiekunów i pracowników tych ośrodków. Według zapowiedzi rządu Agencja Rezerw Strategicznych priorytetowo będzie traktowała te zamówienia.

Michał Dworczyk poinformował również, że od pierwszej dekady maja do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej dostarczone listy osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione. Dokumenty te mają wyszczególniać przede wszystkim  osoby z niepełnosprawnościami. Placówki POZ zostaną poproszone o aktywność w przekonywaniu podopiecznych do przyjęcia szczepienia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia

Tagi: Koronawirus