Goniec.pl
Pixabay

Pixabay

Masz w portfelu takie banknoty? Kolekcjonerzy zacierają ręce, są w stanie zaoferować fortunę

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się zarówno kolekcjonerskie monety, jak również papierowe banknoty. Ceny za wyjątkowe egzemplarze mogą się wahać od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy złotych. Jakie banknoty są najbardziej pożądane przez kolekcjonerów? Eksperci od numizmatów nie mają wątpliwości, przebitka może kilkunastokrotna.

Rynek banknotów kolekcjonerskich sukcesywnie rozszerza się o nowych kolekcjonerów, ale przede wszystkim odnotowuje gwałtowny wzrost swojej wartości. Spore grono osób chce wejść w posiadanie wyjątkowych egzemplarzy, a wielu zapaleńców jest w stanie zapłacić pokaźne pieniądze za wyjątkowe okazy.

Nie żyje Philip Baker Hall

Koszmar w Szczecinie. Chłopczyk zmarł zamknięty w nagrzanym samochodzie, matka o nim zapomniała

CZYTAJ DALEJ

Eksperci, którzy na co dzień zajmują się numizmatyką, podkreślają, że takiego zainteresowania zarówno banknotami, jak i monetami jeszcze nie było.

Niestety, ale pospolitemu Kowalskiemu niezwykle trudno ocenić wartość danego banknotu. Odpowiednią wyceną egzemplarza zajmują się wykwalifikowani specjaliści, którzy zdradzili kilka ważnych szczegółów swojej pracy.

Jak można się spodziewać, szczególnym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się niestandardowe banknoty, posiadające niezwykłe numeratory (seria i numer). 

Indywidualnie możesz sprawdzić, czy banknot, który posiadać w swoim portfelu ma wyjątkowy numer seryjny. W sytuacji, gdy zawiera on ciąg tych samych liczb, jego wartość gwałtownie wzrasta.

W praktyce za banknot dziesięciozłotowy posiadający numer seryjny składający się z takich samych cyfr można otrzymać nawet kilkaset złotych!

Jak się okazuje, nie tylko numery seryjne o tych samych cyfrach cieszą się szczególnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Również te banknoty, które mają numer seryjny będący ciągiem cyfr, np. 1234567 bądź też 8765432, są cenione przez sympatyków numizmatyki.

Jak podkreślają eksperci, w chwili obecnej w obiegu znajduje się 2 mld 250 mln banknotów o łącznej wartości przekraczającej 233 mld zł. Jak można obliczyć, niezwykle cenne banknoty to zaledwie ułamek całości i jest ich zaledwie kilkadziesiąt.

Banknoty kolekcjonerskie również w cenie

Nie ulega wątpliwości, że szczególną estymą polskich kolekcjonerów cieszą się banknoty kolekcjonerskie, czyli te, które były emitowane w niewielkiej ilości egzemplarzy.

Warto zaznaczyć, że pierwszym egzemplarzem tego rodzaju było wprowadzone do obiegu w 2006 roku 50 zł z wizerunkiem Jana Pawła II. Wówczas w okienkach bankowych było ono sprzedawane za 80 zł.

Szczególnie udanym zakupem było pozyskanie wyjątkowego banknotu o nietypowym nominale 19 złotych, który trafił do obiegu kilka miesięcy temu. Został on wydany z okazji setnej rocznicy założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, krajowego monopolisty produkcji pieniędzy. Wydano zaledwie 55 tys. egzemplarzy, dlatego zaledwie kilka dni po wprowadzeniu go do obiegu płacono za niego niebagatelne kwoty przekraczające 500 zł. Okazy opatrzone nietypowym numeratorem dochodziły do nawet 1000 zł.

Wysoką wartość mogą mieć również banknoty stare, historyczne, które już jakiś czas temu zostały wycofane z obiegu. W tej sytuacji szczególne znaczenie ma jednak rzadkość banknotu, a także nakład w jakim został wydrukowany.

W 2019 roku we Wrocławiu sprzedano banknot o nominale 500 złotych z 1794, który wydano w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej. Całkowity nakład wynosił 500 sztuk, dlatego był on nie lada gratką dla wszystkich fanów numizmatyki. Okazało się, że ponad 200 lat od wydania, jego cena osiągnęła niebagatelne 220 tys. złotych.

Jak sprawdzić, czy twój banknot jest wartościowy?

Kluczem jest dokładna analiza numeru seryjnego. Gdzie można go znaleźć? Numer seryjny umieszcza się na lewej stronie banknotu, na dole, pod podobizną króla oraz po prawej części banknotu.

Krzysztof Kowalewski grób/TRICOLORS/East News

Widok grobu Krzysztofa Kowalewskiego ponad rok po śmierci przyprawia o łzy. Zaskakujący widok

Krzysztof Kowalewski był uwielbianym aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym, kabaretowym i radiowy. Swoją popularność zawdzięczał głównie licznym rolą komediowym. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Uwielbiany aktor zmarł 6 lutego 2021 w Warszawie w wieku 84 lat.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Money.pl / Goniec.pl

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

Ciało mężczyzny znalezione na plaży, zabójca w rękach policji

Wiadomości

Ciało mężczyzny znalezione na plaży nieopodal Stargardu. Policja ujęła już prawdopodobnego zabójcę

Czytaj więcej >
RCB apeluje, jest groźnie i może dojść do tragedii

Wiadomości

RCB ostrzega, wszystko przez upały. "Kilka minut wystarczy"

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Mariusz Błaszczak miał pochwalić się nowym zakupem dla wojska. Wyszła kryptoreklama Disney+

Czytaj więcej >
Sinice powróciły nad wodę, sanepid ostrzega, są pierwsze zamknięte kąpieliska

Wiadomości

Sinice straszą urlopowiczów. Pierwsze miejsca z zakazem kąpieli od sanepidu już są [MAPA]

Czytaj więcej >
Krystyna Pawłowicz pożaliła się na Twitterze. Była posłanka wyrzekła się członkostwa w prestiżowej grupie

Wiadomości

Krystyna Pawłowicz pożaliła się na Twitterze. Była posłanka wyrzekła się członkostwa w prestiżowej grupie

Czytaj więcej >
Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >