Masz działkę albo ogródek przy domu? Nawet do miliona złotych kary za jedną roślinkę
Jesteś dumnym posiadaczem ROD albo przydomowego ogródka? Jeśli tak to uważaj, bo właśnie zaktualizowano listę IGO, czyli zestawienie roślin uznawanych za inwazyjne gatunki obce. Od 2 sierpnia nową pozycją na liście jest popularna roślina, której posiadanie w swoim ogródku może wiązać się obecnie z karą nawet do miliona złotych.
Posiadasz ROD albo ogródek przy domu? Lista roślin i zwierząt, których nie możesz posiadać
Posiadacze ROD bądź przydomowych ogródków są zobowiązani przestrzegać zasad dotyczących listy IGO, która wprost ogranicza możliwości uprawiania niektórych roślin, bądź hodowania konkretnych gatunków zwierząt. Jeśli takowe będziemy posiadać na swojej działce, bądź w ogródku, bez stosownego zezwolenia, wówczas odpowiednie organy mogą nałożyć na nas karę w wysokości nawet do miliona złotych.
Od 2 sierpnia, na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej , lista została poszerzona o kolejne pozycje. Jakie rośliny i zwierzęta tym razem trafiły na listę i tym samym stały się “zakazane” w Polsce?
Za posiadanie tych roślin i zwierząt na ROD bądź w ogródku grozi kara finansowa
Pierwszą z roślin, które znajdziemy na zaktualizowanej liście jest pistia rozetkowa, znana również jako “sałata wodna”. Roślina stanowi poważne zagrożenie, ponieważ bardzo szybko rozmnaża się w zbiornikach wodnych i może podporządkować sobie nawet całą powierzchnię zbiornika wodnego.
Kolejnymi pozycjami, które trafiły na listę są: platana szponiasta oraz przydenka żebrowata. Pierwsza z nich to gatunek żaby, druga zaś to inwazyjny gatunek ryby. Warto zaznaczyć, że przydenka jest o tyle “niebezpiecznym” gatunkiem, że jest zdolna do przetrwania zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej.
Kara finansowa to nie wszystko. Takie mogą być konsekwencje
Co konkretnie grozi za złamanie przepisów dotyczących IGO, czyli uprawianie roślin bądź hodowanie zwierząt, które zostały wpisane na listę gatunków zakazanych? Odpowiednie służby mają bardzo szeroki wachlarz możliwości. Pierwszą opcją jest nałożenie kary finansowej, która może sięgać nawet miliona złotych.
W zależności od stopnia naruszenia możemy również mówić o karze aresztu, a nawet karze pozbawienia wolności do 5 lat. Warto również pamiętać, że potencjalne kary grożą nawet w przypadku nieumyślnego złamania zasad.