Goniec.pl
Maseczka

Pixabay/CC0

Mandat za brak maseczki zgodny z prawem. Specjaliści wyjaśniają

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Mandat za brak maseczki został doprecyzowany w ustawie. Kara jest w pełni zgodna z prawem. Potwierdzają to specjaliści - między innymi z biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Zasadność kar była do tej por

Mandat za brak maseczki został uregulowany prawnie. Do tej pory wiele osób kwestionowało podstawę prawną nakazującą zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej, wskazując, że obowiązek ten został zapisany w rozporządzeniu, a nie ustawie. Wtórowały im sądy, które sprawy o nieprzyjęcie mandatu rozpatrywały na korzyść osób, które na braku maseczki zostały przyłapane.

Mandat za brak maseczki zapisany w ustawie

Osoby, które odmawiały przyjęcia mandatu za brak maseczki były wzywane do sądów. Te masowo stwierdzały, że rozporządzenie, które nakłada taki obowiązek, wykracza poza ramy prawne ustawy i jest nieważne, zatem mandaty nie były zasadne. Politycy opozycji, rzecznik praw obywatelskich oraz stowarzyszenia prawników apelowały o jak najszybsze naprawienie tego błędu.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA wskazuje, że prawo w końcu zostało znowelizowane, a obowiązek noszenia maseczki zawiera się w rozporządzeniu z 19 marca 2021, które zostało wydane na podstawie delegacji ustawowej. Rozporządzenie odnosi się do ustawy skorygowanej 2 grudnia 2020 roku. Nowelizacja dotyczyła ustawy o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, którą posłowie pierwotnie uchwalili 28 października 2020 roku.

- Przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowana poprawnie. Obowiązek wynika już z ustawy. RPO zabiegał o to od maja 2020 t. właśnie po to, by obywatele nie mieli takich wątpliwości - przekazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich jednej z osób zainteresowanych tematem, która wniosła oficjalne zapytanie do RPO. Wypowiedź przywołuje Rzeczpospolita.

Mandaty nawet do 500 zł

Nakaz zakrywania ust i nosa został wprowadzony już w czasie I lockdownu w 2020 roku. Od samego początku wywołał spore kontrowersje. Powszechny nakaz został wprowadzony z przekroczeniem granic ustawowych. Został on zapisany w rozporządzeniu, którego treść przekraczała granice ustawy. Ludzie masowo odmawiali przyjmowania mandatów od policji, a sądy przyznawały rację obywatelom, wskazując, że nakaz zasłaniania nosa i ust nie został poprawnie zapisany w prawie i nie obowiązuje. Prawo jednak się zmieniło.

Pod koniec października 2020 roku Sejm przegłosował nową ustawę covidową, w której zamieszczono punkt w brzmieniu: [obowiązuje - przyp.red.] nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu. Oznacza to, że rząd może wydawać rozporządzenia nakazujące stosowanie maseczek, wskazując gdzie i jak należy je stosować.

[EMBED-243]

Obecnie takie rozporządzenie zostało uchwalone 19 marca 2021 roku. Zapisano w nim, że do 9 kwietnia na terenie całej Polski w miejscach publicznych obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust przy użyciu maseczki ochronnej. Rozporządzenie ściśle określa, kto nie musi nosić maseczki.

Za brak maseczki można dostać mandat w wysokości nawet 500 złotych. O wysokości mandatu decyduje funkcjonariusz. O nowym prawie poinformowało również Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA. Sędziowie przypominają również, że maseczek nie trzeba nosić w domu, w lesie, parku i na plaży, a także we własnym samochodzie.

Zobacz zdjęcia:

[EMBED-249]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Właśnie się dowiedzieliśmy. Nie żyje Anna Koźmińska

  • Minister Maląg wydała komunikat w sprawie 500 plus

  • Rząd rozda 30 mln zł. Pieniądze przeznaczono na wsparcie inicjatyw patriotycznych

Źródło: Rzeczpospolita

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >