Lepiej nie wkładaj tego do koszyczka. Ksiądz nie będzie zadowolony
W wielu domach już trwają gorączkowe przygotowania do tegorocznej Wielkanocy, która w tym roku wypada 31 marca. Wierni dzień wcześniej, tj. w Wielką Sobotę, udadzą się do kościołów, aby poświęcić koszyczki. Niewielu zastanawia się szczególnie nad doborem produktów, które w nim umieszczają. Jak się okazuje, jest to ważne, jeśli nie chcemy otrzymać reprymendy od księdza.
Wielkanoc 2024. Jak powinien wyglądać koszyczek?
Wielka Sobota w tym roku wypada 30 marca . Jak co roku wiele osób uda się do kościoła na święconkę, nawet jeśli nie pojawiają się często na mszach. Nietrudno więc zapomnieć o najważniejszych zasadach związanych z koszyczkiem wielkanocnym . Przed świętowaniem warto pomyśleć nad jego przyozdobieniem. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są koronkowe serwetki oraz bukszpan , który symbolizuje radość i nadzieję na zmartwychwstanie.
Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?
Istnieje kilka produktów, które powinny znaleźć się z naszym koszyczku przed poświęceniem w Wielką Sobotę . Co ciekawe, każdy z nich ma określoną symbolikę. Przede wszystkim należy przygotować: jajka (symbol odradzającego się życia), baranka (symbol zwycięstwa nad śmiercią), chleb (symbolizujący ciało Jezusa Chrystusa), masło (symbol dobrobytu), kiełbasę i inne wędliny (symbol dostatku i zdrowia), sól (symbol oczyszczenia), babkę (symbol umiejętności i doskonałości), oraz chrzan (symbol siły).
ZOBACZ TAKŻE: Wyszła tylko do kościoła. Tragiczny finał poszukiwań 65-latki
Tego nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego
Przed wyjściem na sobotnie nabożeństwo warto upewnić się, że nie zabieramy w naszym koszyczku nieodpowiednich artykułów. Jest to o tyle ważne, że niedostosowanie się do zasad może skutkować zruganiem przez księdza . Czego nie można włożyć do koszyczka wielkanocnego? Do tej listy należy: alkohol , jakiekolwiek używki, zabawki, słodycze , oraz zajączki (lepiej zamiast nich zabrać baranka z cukru lub masła). Warto pamiętać, że nasz koszyczek nie powinien służyć za torebkę – wkładanie do niego telefonu czy portfela będzie nie na miejscu.
Źródło: o2.pl