Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Lekcje religii w szkołach. Biskupi apelują o dialog
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 04.05.2024 15:00

Lekcje religii w szkołach. Biskupi apelują o dialog

Barbara Nowacka
fot. Adam Burakowski/East News

Jedną z najbardziej poruszanych kwestii w kontekście rewolucji w polskich szkołach są lekcje religii. Zapowiadane w tym aspekcie zamiany niepokoją duchownych. Podczas spotkania na Jasnej Górze biskupi zaapelowali o wprowadzanie wszelkich zmian na drodze dialogu i w porozumieniu ze wszystkimi Kościołami. 

Zmiany w szkołach. Biskupi wyrażają "zaniepokojenie"

W czwartek na Jasnej Górze obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Po posiedzeniu wydano komunikat, w którym podkreślono, że jednym z aspektów, który omawiali biskupi, było dalsze nauczanie religii w szkołach. 

Wyrażamy zaniepokojenie wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w ich organizacji - zaznaczono w komunikacie.

Komorowski podsumował Dudę. "Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji"

Lekcje religii w szkołach. Biskupi apelują o dialog

W dalszej części opublikowanego oświadczenia zaapelowano, "by wszelkich zmian w tym zakresie dokonywać na drodze dialogu, w porozumieniu ze wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi oraz zgodnie z obowiązującym prawem".

Ufamy, że rozmowy przedstawicieli Kościołów z Ministerstwem Edukacji Narodowej przyniosą dobre rozwiązania - czytamy. 

ZOBACZ: Czterodniowy tydzień pracy. Ministra zapowiada poziom wynagrodzeń

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zebrała się 2 maja 2024 r. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy. Spotkanie było poświęcone bieżącym problemom Kościoła w Polsce.

Zmiany w szkołach

Przypomnijmy, że zgodnie z wprowadzoną przez resort edukacji nowelizacją w sprawie oceniania uczniów, ocena roczna z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej na świadectwie szkolnym. Ministerstwo edukacji tłumaczyło w uzasadnieniu tej decyzji, że religia i etyka nie są zajęciami obowiązkowymi, zatem "nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen".

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Gońcem przyznała, że w kwestii ograniczenia finansowania religii do 1 lekcji z budżetu państwa na razie nie toczą się prace.

Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów