Goniec.pl
lekarka gdzie zarażają

Piotr Molecki/East News

Lekarka zdradza, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Duża liczba zgonów i dramatyczne obciążenie służby zdrowia – lekarka opowiedziała o trudnej sytuacji w dobie trzeciej fali zarażeń. Profesor Anna Boroń-Kaczmarska przyznała, że pracownicy medyczni stanęli przed zadaniem, które wykracza

Niedawno lekarka z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA doktor Agnieszka Szarowska opowiedziała o sytuacji pracowników medycznych w dobie trzeciej fali koronawirusa. Specjalistka niedawno dyżurowała przez 60 godzin, spędzając święta w placówce. Przyznała też, że niedługo mogą pojawić się jeszcze większe braki w personelu, ponieważ kadra jest na granicy wytrzymałości.

Na łamach Wirtualnej Polski wypowiedziała się kolejna lekarka. Tym razem o codzienności pracowników służby zdrowia opowiedziała profesor Anna Boroń-Kaczmarska. Niestety relacja doktor jest równie dramatyczna. Warto przypomnieć, że w czwartek 8 kwietnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o 27 887 nowych przypadkach koronawirusa.

Lekarka powiedziała o wyzwaniu, które przekracza siły medyków

Opowiadając o rzeczywistości pracowników służby zdrowia, lekarka przyznała, że mimo swojego dużego doświadczenia nie jest w stanie zrozumieć sytuację, która aktualnie panuje w Polsce. Dzisiaj tj. 8 kwietnia resort znów odnotował dużą liczbę nowych przypadków koronawirusa.

To jednak nie dane dotyczące zarażeń wywołały największy szok. Jeszcze mniej powodów do optymizmu daje statystyka związana ze zgonami z powodu COVID-19. Niestety spełnia się scenariusz, który zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ciągu ostatniej doby zmarło niemal tysiąc chorych na COVID-19 osób – dokładnie 954 pacjentów. Jest to tragiczny rekord na przestrzeni całego okresu epidemii w Polsce. Profesor Anna Boroń-Kaczmarska ujawniła, że otrzymuje bardzo trudne sygnały od innych lekarzy.

Z relacji lekarki wynika, że ratownicy medyczni dostają dziennie nawet kilkaset wezwań do pacjentów. Anna Boroń-Kaczmarska przyznała, że to przekracza wydolność pracowników służby zdrowia.

Lekarka przyznała, że ogniska zarażeń powstają także w kościołach

Podczas rozmowy z Wirtualną Polską lekarka poruszyła temat obostrzeń sanitarnych, jakie aktualnie obowiązują. Anna Boroń-Kaczmarska podkreśliła, że niestosowanie się do restrykcji prowadzi do skoku zarażeń i pogorszenia się sytuacji epidemicznej.

Profesor zwróciła uwagę na problem dzieci, które często przechodzą COVID-19 bezobjawowo i zarażają inne osoby - do transmisji wirusa dochodzi najpewniej w placówkach edukacyjnych. Specjalistka zwróciła jednak uwagę na fakt, że w szpitalach znajdują się także młodzi pacjenci, którzy umierają, dlatego nikt nie powinien lekceważyć środków ostrożności.

Anna Boroń-Kaczmarska przypomniała o tragicznym przypadku nastolatka, który niedawno zmarł z powodu COVID-19. 15-letni mieszkaniec Grudziądza już na drugi dzień po tym, jak trafił do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, musiał został podłączony do respiratora. Miał też choroby współistniejące.

Zdaniem lekarki zamknięte powinny zostać kościoły, ponieważ tam również w ostatnim czasie powstają ogniska koronawirusa. Według Anny Boroń-Kaczmarskiej świątynie także są miejscem masowej transmisji wirusa.

[EMBED-242]

W dodatku – jak zaznaczyła – nie wszyscy księża współpracują z ekspertami i dbają o bezpieczeństwo wiernych. Warto przypomnieć, że w pierwszy dzień lockdownu tj. 27 marca w parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie do bierzmowania przystąpiło ponad sto osób.

Nie każdy duchowny też wspiera wszystkich lekarzy i ekspertów, którzy próbują edukować i utrwalać zasady bezpiecznego funkcjonowania w społeczności podczas pandemii. To się niewątpliwie przyczynia do wzrostów osób zakażonych, a jakaś część z nich trafia potem przecież do szpitali – oświadczyła.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Źródło: Wirtualna Polska

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >