Goniec.pl Fakty Ksiądz postawił sprawę jasno, ujawnił, na co trzeba zwrócić uwagę w Wielkim Poście
Pixabay/Amplitudy

Ksiądz postawił sprawę jasno, ujawnił, na co trzeba zwrócić uwagę w Wielkim Poście

5 kwietnia 2023
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Wielkanoc tuż, tuż, ale zanim to nastąpi przed katolikami zwieńczenie trwającego 40 dni Wielkiego Postu. Dla wielu osób to czas poważnych postanowień i wyrzeczeń, co do których wciąż pojawia się mnóstwo wątpliwości i pytań. Czy można pójść na zabawę? Kiedy trzeba, a kiedy jedynie powinno się pójść do kościoła? Co z jedzeniem mięsa? Zarówno te, jak i pozostałe zagadnienia, wyjaśnił w rozmowie z “Faktem” o. Jan Maria Szewek.

Wielki Post zbliża się ku końcowi

Czas mija szybko, bowiem dopiero co obchodziliśmy Środę Popielcową, a tymczasem już jutro koniec rozpoczętego właśnie nią Wielkiego Postu. W tym roku jego zakres objął daty od 22 lutego do 6 kwietnia i właśnie w tym czasie na katolikach spoczywają specyficzne obowiązki i powinności.

Spójrzmy tylko na jedną z nich, czyli nakaz zachowania ścisłego postu (jeden posiłek do syta i dwa skromne - osoby w wieku 18-60 lat). Ten obowiązuje wierzących dwa razy w roku - w Popielec oraz w Wielki Piątek . Oprócz tego, kapłani zachęcają, by tego dnia uczestniczyć w wydarzeniach kościelnych, choć nie jest to obowiązkiem.

Chciała zrobić zakupy w Biedronce. Gdy zobaczyła jedną rzecz, od razu złapała za telefon

Nierozerwalne post i jałmużna

Jaka intencja stoi za koniecznością poszczenia? Otóż chodzi o odkupienie grzechów i okazanie swojej miłości oraz wdzięczności wobec Boga za Jego cierpienie i śmierć na krzyżu . To zresztą nie tylko samo ograniczanie ilości spożywanych pokarmów, ale też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych (osoby powyżej 14. roku życia). Ściśle związana z postem jest również jałmużna.

Zaoszczędzone przez nas pieniądze powinniśmy więc przekazać na rzecz ubogich i potrzebujących , tak, jak na przykład robią to krakowscy franciszkanie. W każdy wielkopostny piątek jedzą oni na obiad jedynie zupę, a resztę dochodu przeznaczają na dzieło charytatywne.

Nakazy Wielkiego Postu

Skoro o teorii była już mowa, przejdźmy teraz do bardziej praktycznego wymiaru. I tak, w Wielki Post nie wolno urządzać ani też uczestniczyć w zabawach z tańcami oraz jeść mięsa w piątki . Zaleca się również podjąć wielkopostne postanowienia, ale to nie jest obowiązkowe.

Ogólnie Wielki Post powinien być czasem zadumy i aktów pokutnych, myślenia o męce Zbawiciela, osobistych wyrzeczeń . Jeśli chodzi o obowiązujący wówczas zakaz zabaw, ten wynika z przykazań kościelnych ustalonych przez Episkopat i obowiązuje na terenie Polski. Osoby, które są za granicą muszą natomiast podporządkować się do ustaleń miejscowego kościoła.

Źródło: Fakt

Nagranie z chrztu hitem internetu. Cały kościół nie mógł powstrzymać śmiechu
Anze Lanisek płakał na podium. Ujawnił, co dostał od Dawida Kubackiego i jego żony
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport