Goniec.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Krótsze godziny otwarcia sklepów w ciągu tygodnia? Kolejny pomysł “Solidarności”

14 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ “Solidarność”, ma nowy pomysł na uszczelnienie zakazu handlu. Jego zdaniem sklepy w Polsce są otwarte zbyt długo i należy skrócić godziny pracy. Działacz jest przekonany, że zmiany w tym zakresie “pomogłyby małym sklepom”.

Walka o zmiany w zakazie handlu trwa. Już nie tylko niedzielne ograniczenia są przedmiotem dyskusji. Szykuje się również rewolucja w ciągu tygodnia.

wszystkich świętych

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

CZYTAJ DALEJ

Polska pójdzie śladem Zachodu? Nowy apel Bujary

Alfred Bujara przedstawił nowy postulat w zakresie zakazu handlu. Działacz uważa, że należy przeorganizować model działania sklepów i skrócić godziny otwarcia w ciągu tygodnia. Skąd ten pomysł?

- Przecież na Zachodzie i w Europie Środkowej są ograniczone możliwości otwarcia sklepów. U nas nie - zwrócił uwagę szef sekcji handlowej NSZZ “Solidarność”. Jako przykład podał Brukselę, gdzie sklepy zamykają się o 19:00.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W niektórych krajach po godz. 20 lub 21 mogą być otwarte tylko małe sklepy. Bujara stoi na stanowisku, że podobne zasady należy wprowadzić również w Polsce.

Jego zdaniem modyfikacje “pomogłyby małym sklepom”. Stąd można wnioskować, że spod ograniczeń godzinowych wyjęte byłyby osiedlowe placówki, choć Bujara nie zaznaczył tego wprost.

Eksperci krytykują

Co na temat wprowadzenia nowych zasad działania sklepów w ciągu tygodnia uważa środowisko handlowców? Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, uważa, że postulat Bujary jest sprzeczny z oczekiwaniami klientów, którzy domagają się wydłużenia czasu pracy sklepów. 

- Nie popieramy tego pomysłu, to zła propozycja - przyznała w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl. Grono krytyków jest jednak dużo większe.

- Absolutnie jesteśmy przeciwni tego rodzaju pomysłom - zaznaczył Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiej Izby Handlu. Ekspert zwrócił uwagę, że Polacy przyzwyczaili się do możliwości kompletowania zakupów w godzinach wieczornych. Dla wielu osób jest to jedyna okazja na wizytę w sklepie. Wskazuje na to tryb życia mieszkańców przede wszystkich większych aglomeracji.

Zakaz handlu do zmiany. Koniec udawania placówek pocztowych

Tymczasem w Sejmie nadal trwają pracę nad uszczelnieniem niedzielnego zakazu handlu. Wszystko z powodu nagminnego wykorzystywania ustawowych wyjątków zawartych w obecnej ustawie.

Z każdym miesiącem rośnie grono sieci handlowych, które działają również w niedziele niehandlowe. Wystarczy, że nawiążą współpracę z firmą kurierską i umożliwią klientom odbieranie i wysyłanie paczek. Z tej opcji korzysta m.in. Biedronka, Lidl, Topaz, a także mniejsze sklepy np. Polomarket, czy ABC. Szlaki przetarła Żabka, która działa jako “placówka pocztowa” od jesieni 2018 r.

Zgodnie z analizowaną w Sejmie propozycją niedzielne ograniczenia w handlu będą mogły omijać tylko te placówki, których przeważająca działalność koncentruje się na usługach pocztowych. W tym celu sklepy będą musiały wykazać, że przychody z tego tytułu stanowią ponad 50 proc.

Zobacz też:

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: wp.pl, wiadomoscihandlowe.pl, money.pl

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trzebieszów: zakrwawione zwłoki kobiety w samochodzie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >