Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Kościół złożył oburzające życzenia na Dzień Kobiet. Radził paniom, by nie ulegały "zwodniczym hasłom nawołującym do równouprawnienia"
Oktawian Góral
Oktawian Góral 06.05.2021 18:49

Kościół złożył oburzające życzenia na Dzień Kobiet. Radził paniom, by nie ulegały "zwodniczym hasłom nawołującym do równouprawnienia"

Kościół [Kościół Salezjanów w Krakowie oraz zamieszczone ogłoszenie]
[Facebook.com/Inteligentny Zakątek Polityczny]; [Wikimedia Commons/Zygmunt Put Zetpe0202/GNU]

Kościół Rektoralny Salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie zdecydował się na - z pozoru sympatyczny - gest wobec kobiet. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, jakie słowa padły. Duchowni odwołali się do równouprawnienia i wolności jednostki, jednak w sposób, jaki nie przypadnie do gustu wielu osobom.

Kościół składa życzenia, w internecie wrze

Nietypowe życzenia z okazji Dnia Kobiet pojawiły się w ogłoszeniach duszpasterskich zawieszonych w gablocie kościoła Rektoralnego w Krakowie. Salezjanie zachęcali wiernych do modlitwy w sprawie kobiet, by te nie ulegały „zwodniczym hasłom nawołującym do równouprawnienia”. Grafika opublikowana na stronie Inteligentny Związek Polityczny wywołała prawdziwą burzę w sieci.

- Drogie Panie, salezjanie składają Wam życzenia z okazji 8 marca. Kwiatki to nie są - czytamy na facebookowym fanpagu. Jak widać po komentarzach, które zostały zamieszczone pod zdjęciem „życzeń”, internauci - bez względu na płeć - nie są zachwyceni seksistowskim i patriarchalnym podejściem duchownych do kwestii kobiecości w dyskursie publicznym. Salezjanie apelują bowiem, by nie dopuścić do zrównania praw kobiet i mężczyzn.

- Jutro Dzień Kobiet. Niech nasze życzenia i modlitwy w ich intencji będą wyrazem uznania za ich miłość, mądrość i pracowitość. Módlmy się także, aby kobiety zawsze były sobą i nie ulegały zwodniczym hasłom nawołującym do równouprawnienia i wolności kosztem ich godności - napisano w ogłoszeniu wywieszonym w kościelnej gablocie wczoraj, 7 marca.

Kościół z życzeniami

Internauci są zaskoczeni podejściem duchownych. W komentarzach pod wpisem wytykają, że równouprawnienie nie odbiera godności. Jak pisze jedna z internautek, do momentu zetknięcia się z „życzeniami” nie miała pojęcia, że prawo do równości i wolności odbiera godność.

- Nie wiem skąd to wymyślili, ale zasugeruję im miejsce, gdzie mogą sobie umieścić... te życzenia. Nie wiedziałam, że równouprawnienie uwłacza mojej godności. Wręcz przeciwnie, jego brak uwłacza i cofa do epoki lodowcowej - napisała oburzona czytelniczka IZP.

W kwestii równouprawnienia, które zdaniem salezjanów „odziera z godności” mamy w Polsce daleko. Gender pay gap, czyli luka płacowa albo różnica płacowa między kobietami a mężczyznami wynosi nad Wisłą prawie 20 procent. To zatrważająco dużo.

Jak informuje portal 300gospodarka, w 2020 roku przeciętna różnica między płacą kobiet i mężczyzn w Polsce wynosiła 903,88 zł na korzyść mężczyzn. Okazuje się również, że różnice płacowe są zależne od wykonywanej pracy, rodzaju branży. I tak na przykład w kategorii „władze publiczne, wyżsi urzędnicy i kierownicy” różnica na rzecz mężczyzn wynosi nawet 35,4 procent.

- Tych panów - żegnam! A tak na poważne, to jak nic nie rozumieją, to niech się nie wtrącają i pilnują własnego nosa, o to ich proszę. Ja nie wnikam w ich życie - napisała jedna z internautek.

Pod postem rozgorzała zacięta dyskusja. Komentujący, bez względu na swoją identyfikację płciową, są zgodni - życzenia wystosowane przez duchownych są mocno niestosowne, a ich treść i niesiony przekaz utrwalają stereotypy i namawiają do traktowania kobiet jako „obywateli gorszej kategorii”, którzy powinni wyłącznie służyć innym.

- Salezjanie i wszystko jasne. Kobiety powinny być sobą i zlizywać śmietanę z kolan księży - napisała Pani Ewelina.

 Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Źródło: Facebook.com, 300gospodarka.pl, GUS