Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu
Jakub Franek
Jakub Franek 25.01.2023 16:20

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

traffic-g16eb58cf0 1920
pixabay.com/aled7

W połowie roku 2024 Warszawa ma wyznaczyć strefę czystego transportu. W praktyce oznacza to, że starsze auta będą miały zakaz wjazdu do określonych miejsc w Warszawie. Sprawdź, czy twoje auto również będzie ograniczone.

Strefa czystego transportu — jakie auta są objęte zakazem?

Problem zanieczyszczenia w centrach największych miast w Polsce jest podnoszony przez wielu lokalnych samorządowców. Warszawa zdecydowała się na radykalne rozwiązanie — ma zamiar wprowadzić zakaz wjazdu najstarszych samochodów do określonych dzielnic miasta.

Według obecnie przedstawionego projektu ratusza ograniczenia zostaną nałożone na auta benzynowe mające więcej niż 27 lat i pojazdy napędzane dieslem starsze niż lat 18. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała kwestia aut zabytkowych.

Strefa czystego transportu — które dzielnice się w niej znajdują?

Rada miasta zaproponowała, że strefa będzie obejmowała większość Śródmieścia, fragmenty Woli, Ochoty a po drugiej stronie Wisły Saską Kępę, część Pragi Północ i Południa. Ma się również ona rozszerzać.

Tak samo coraz bardziej ograniczone ma być to, jakie samochody będą mogły wjechać do miasta. Jednocześnie zaznaczają, że przewidziane są czasowe wyłączenia na np. wjazd do szpitala. Jednocześnie radni zaznaczają, że projekt ma na razie charakter poglądowy i jest zaproszeniem do dyskusji.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.  Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!