Konferencja Mateusza Morawieckiego. "Rosja musi odczuć koszty tego barbarzyńskiego ataku"
Nie milkną echa zbrojnego ataku Rosji na terytorium Ukrainy. Swoja zaniepokojenie wyraziło wiele europejskich państw, w tym Polska. Premier Matusz Morawiecki tuż po zakończeniu specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli przekazał informacje o sankcjach, które zostaną nałożone na Rosję w związku z agresją militarną na Ukrainie.
Jednoznaczne stanowisko Mateusza Morawickiego tuż po zakończeniu posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli. Premier poinformował, że Rosja musi odczuć koszty tego barbarzyńskiego ataku.
Szef rządu podkreślił, że Europa jednomyślnie opowiedziała się za surowym pakietem sankcji, które mają być najbardziej dotkliwymi w historii Unii Europejskiej.
- Ten pakiet doprowadzi do zasadniczego ograniczenia w dostępnie do technologii, a także pieniędzy dla rosyjskiego reżimu. Wiąże się on z barbarzyńskim atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Atakiem, który realnie zagraża jej integralności terytorialnej, a także suwerenności.
Rosja musi odczuć koszty tego barbarzyńskiego ataku.
Premier dodał, że wraz z jeszcze większą eskalacją konfliktu na Ukrainie, pakiet sankcji powinien być zdecydowanie bardziej okazały.
- Nie możemy pozostawić ataku bez konsekwencji, a także nie możemy pozostawić Ukrainy samej i jest bardzo ważne, że podobnym głosem mówiło wiele europejskich przywódców.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że sankcje powinny dotknąć szczególnie osoby, które są współodpowiedzialne za taką, a nie inną politykę Rosji. Premierowi chodziło o oligarchów, którzy w pewnym stopniu finansują rosyjską machinę wojenno-przemysłową.
Rozmawialiśmy o jeszcze mocniejszych sankcjach, choć ten już jest najdalej posuniętym w historii Unii Europejskiej.
Do listy sankcji dopisaliśmy również Białoruś, ponieważ dzisiaj jest ona w pewny sposób wspólnikiem Władimira Putina i nie można tego faktu w żaden sposób lekceważyć.
Premier podkreślił również, że Polska pomoże ukraińskim uchodźcom, którzy będą chcieli przekroczyć naszą granicę, by szukać schronienia na terytorium Polski.
Znajdujemy się w historycznym momencie. Architektura bezpieczeństwa taką, jaką ją znaliśmy, została poważnie naruszona, żeby nie powiedzieć zburzona. Trzeba odpowiedzieć na atak Rosji na Ukrainę, a także zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. - dodał Morawiecki.
Potencjalne wyłączenie Rosji z systemu Swift.
Premier przekazał, że wielu liderów popiera rozwiązanie odnośnie odłączenia Rosji od systemu Swift. Podkreślił również, że przy ustalaniu sankcji potrzeba jednomyślności, a na ten moment jej nie ma.
,,Przedstawiłem kilka rozwiązań, które spotkały się z zainteresowaniem"
Zastosowanie sankcji zależy tylko i wyłącznie od nas. Tempo naszych działań jest wyjątkowe. Są one uzależnione od działań za naszą wschodnią granicą. To, że udało się nam tak szybko doprowadzić do jednolitego stanowiska, jest sporym sukcesem. - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Poruszyłem temat zarówno Nord Stream 1, jak i Nord Stream 2, apelując, by w przyszłym pakiecie sankcji uwzględnić ten pierwszy gazociąg.
Pakiet sankcji będzie jednocześnie dotkliwy również dla naszych gospodarek. Jednak w przeciwieństwie do Rosji są dużo bardziej zdywersyfikowanymi. Nie są oparte o surowce.
Premier dodał, że w dłuższej perspektywie czasu, europejskie gospodarki zdecydowanie lepiej zniosą nałożenie pakietu dotkliwych ograniczeń.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Ukrainka skonfrontowała się z rosyjskim żołnierzem. Nagranie z Geniczeska trafiło do sieci
Rosja postawiła Ukrainie ultimatum. Pieskow ogłosił, czego żąda Władimir Putin
Alaksandr Łukaszenka o planach Władimira Putina na Ukrainie. Chce "powstrzymać ludbójstwo"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]