Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Konferencja Episkopatu Polski wprowadza zmiany dla kobiet w kościołach
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.12.2021 15:56

Konferencja Episkopatu Polski wprowadza zmiany dla kobiet w kościołach

liturgia
Pawel Wodzynski/East News

12 grudnia w życie wchodzi w życie dekret Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku oraz przymiotów kandydatek i kandydatów do stałego lektoratu i akolitatu. Na jego mocy kobiety, które spełnią warunki episkopatu, będą mogły rozdawać komunię świętą. To efekt działań papieża Franciszka, który na początku roku napisał w tej sprawie List Apostolski.

Na początku 2021 roku doszło do modyfikacji kodeksu prawa kanonicznego na temat dopuszczania do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu kobiet, a dziś Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła dekret w tej sprawie. Jak poinformowano, wejdzie on w życie 12 grudnia i będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski.

Kobiety dopuszczone do lektoratu i akolitatu

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, niebędących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r.

Jego wejście w życie będzie stanowić fundamentalną zmianę w Kościele, bo do tej pory akolitami i lektorami mogli być jedynie mężczyźni.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Papież Franciszek uznał jednak "za stosowne", by do posługi dopuścić także kobiety, którym teraz zezwoli się na czytanie liturgii słowa i rozdawanie komunii w czasie mszy świętej. - Osoby świeckie, posiadające wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęte, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektoratu i akolitatu, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła - można przeczytać w kanonie 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Wymagania KEP wobec kandydatek

W wydanym dekrecie uznaje się, że kandydatki na posługę stałego lektoratu i akolitatu muszą mieć ukończone 25 lat, a także odznaczać się "wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi". Ponadto, muszą być to osoby ochrzczone i bierzmowane z "odpowiednimi przymiotami intelektualnymi, wystarczającą wiedzą o posłudze w Kościele, wyróżniające się solidnością w pracy i umiejętnością współpracy". Do pełnienia swych zadań kandydaci do tych posług powinni zostać przygotowani przez odpowiednią formację, a posługi będą udzielać im biskupi.

Odnowiony obrzęd

Zgodnie z listem papieża Franciszka, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ma wkrótce wydać nowe łacińskie wydanie "Obrzędów ustanowienia lektorów i akolitów", które pozwoli przygotować wersję polską na użytek liturgiczny w Kościołach na terenie kraju.

Akolita będzie mógł przygotować ołtarz i naczynia liturgiczne, dokonać ich puryfikacji, udzielać Komunii świętej oraz wystawiać Najświętszy Sakrament.

Akolita to specjalna osoba wybrana do pomocy kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii. Do 1972 r. w Kościele było to ostatnie z czterech tzw. święceń niższych, udzielane jedynie kandydatom do kapłaństwa.

Na mocy listu papieża Pawła VI 50 lat temu do posługi dopuszczono świeckich mężczyzn, teraz zaś papież Franciszek dał taką możliwość kobietom.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: KEP, Onet

Tagi: Kościół