Goniec.pl Fakty Kolejny wyrok TSUE ws. Polski. Chodzi o kwestię delegowania sędziów
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kolejny wyrok TSUE ws. Polski. Chodzi o kwestię delegowania sędziów

16 listopada 2021
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Nowy wyrok TSUE w sprawie Polski. Orzeczono, że działania ministra sprawiedliwości, który deleguje sędziów do sądów wyższej instancji, jest niezgodne z prawem europejskim. Sprawę TSUE przedstawił Sąd Okręgowy w Warszawie.

- Prawo UE stoi na przeszkodzie delegowaniu przez Min. Sprawiedliwości sędziów do sądów karnych wyższej instancji, z którego to delegowania Min. Spraw., będący zarazem Prok. Generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia - pisało na swoim profilu Archiwum Osiatyńskiego badające tę sprawę.

Nowy wyrok TSUE ws. Polski. Chodzi o delegowanie sędziów

Sąd Okręgowy w Warszawie przekazał TSUE pytania prejudycjalne dot. działań ministra sprawiedliwości. Pytano, czy ma on "uprawnienie do delegowania sędziów do sądów wyższej instancji na czas nieokreślony oraz do odwołania sędziego z takiej delegacji w każdym czasie w sposób dyskrecjonalny".

W ogłoszonej opinii rzecznik generalny TSUE Michal Bobek zawarł, że o ile takie działanie nie jest niezgodne z prawem europejskim, o tyle w Polsce zastosowanie tych przepisów jest niezgodne z prawem unijnym.

W podobny sposób delegowani byli zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych - Michał Lasota i Przemysław Radzik. To jednak nie jedyne takie przypadki.

- Wymóg niezawisłości sędziowskiej wymaga bowiem, by przepisy dotyczące takiego delegowania przewidywały niezbędne gwarancje w celu uniknięcia ryzyka wykorzystywania takiego delegowania do politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych, w szczególności w obszarze prawa karnego - uzasadniano.

Wspomniane wyżej przepisy nie są ostatecznie zgodne z art. 19 ust. 1 akapitem 2. Traktatu o Unii Europejskiej :

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów. Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii - można przeczytać we fragmencie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl Źródło: Onet, TVN24

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport