Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Kolejne grupy mogą się szczepić. O czym pamiętać, jak się przygotować?
Oktawian Góral
Oktawian Góral 06.05.2021 16:50

Kolejne grupy mogą się szczepić. O czym pamiętać, jak się przygotować?

Szczepienie
pixabay.com/pixxlteufel/CC0

Szczepienia na koronawirusa już ruszyły, a pierwsze grupy już mogą zapisywać się i przyjmować swoje dawki preparatu. Sprawdzamy, o czym należy pamiętać i co zabrać na szczepienie, aby cała procedura odbyła się sprawnie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a nic Cię nie zaskoczy.

Narodowy Program Szczepień stał się faktem. Od 22 stycznia na szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 70 lat. Dziś do tej grupy dołączyli 60-latkowie. Sama procedura iniekcji, według danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia, rozpoczęła się 25 stycznia. Jak wygląda szczepienie i o czym należy pamiętać? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Szczepienie na COVID-19 krok po kroku

Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest rejestracja na szczepienie. Można to zrobić dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989, rejestrując się osobiście w punkcie szczepień, zapisać się przez internet używając Internetowego Konta Pacjenta lub wysyłając SMS-a o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556. Po pomyślnym zarejestrowaniu się otrzymujemy e-skierowanie. Nie trzeba niczego drukować ani zapisywać. System wyśle na nasze komórki wiadomość SMS o potwierdzeniu rejestracji, a dzień przed wizytą otrzymamy przypomnienie.

Jak dowiadujemy się z portalu Ministerstwa Zdrowia termin szczepienia można przesunąć tylko przed przyjęciem pierwszej dawki preparatu. Druga dawka musi zostać podana w ściśle określonym terminie, zatem żadne zmiany nie są możliwe – wynika to z chęci zapewnienia maksymalnej skuteczności szczepionki na COVID-19.

- Apelujemy do wszystkich, żeby kierować się wytycznymi lekarzy, naukowców i żeby się szczepić - im szybciej zaszczepimy jak największą część polskiej populacji, tym szybciej wrócimy do normalności - powiedział Michał Dwoczyk, szef KPRM.

Jak wygląda szczepienie? Co ze sobą zabrać?

Ministerstwo Zdrowia informuje, że do szczepienia nie trzeba się w żadne szczególny sposób przygotowywać. Sama iniekcja wykonywana jest domięśniowo, w ramię, a przed szczepieniem każdy pacjent zostanie dokładnie zbadany.

Aby wejść do gabinetu, gdzie będzie wykonywane szczepienie, wystarczy podać swój numer PESEL. Dzięki wystawionemu wcześniej e-skierowaniu pracownicy punktu szczepień od razu zobaczą nasze wskazanie do szczepienia. Nie są potrzebne żadne dodatkowe zaświadczenia czy dokumenty.

Ważne jest zarezerwowanie odrobiny wolnego czasu w dniu szczepienia, ponieważ po szczepieniu odbywa się trwająca około 15 minut obserwacja pacjenta. W tym czasie weryfikuje się czy nie doszło do wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Po przejściu przez procedurę przyjęcia pierwszej dawki szczepionki, koniecznie umów się na przyjęcie drugiej dawki. Najlepiej zrobić to bezpośrednio w punkcie szczepień.

Szczepionka na koronawirusa – ważne informacje

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, informacja o przebytym szczepieniu zostanie umieszczona w elektronicznej karcie pacjenta, a także otrzymamy papierowe zaświadczenie o szczepieniu. Dodatkowo – po przyjęciu drugiej dawki szczepionki – w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel pojawi się kod QR który potwierdzi przebyte szczepienie. O wydrukowanie kodu możemy poprosić pracownika rejestracji punktu szczepień.

Szczepienie na koronawirusa jest bezpłatne – refunduje je całkowicie budżet państwa. Osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem się mogą liczyć na specjalne wsparcie ze strony samorządów. Gminy organizują transporty do punktów szczepień oraz odwożą seniorów do domów po szczepieniach. O szczegóły należy pytać dzwoniąc bezpośrednio do punktu szczepień.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: Koronawirus