Kolejna ofiara legionelli. Sanepid opublikował niepokojące informacje
Legionella zbiera śmiertelne żniwo. Jak poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, na skutek zarażenia wirusem zmarła kolejna, 19 osoba. Są też aktualne dane na temat przypadków zakażenia w całej Polsce.
Kolejna ofiara śmiertelna legionelli
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie przekazał najnowszą aktualizację dotyczącą ogniska wywołanego zakażeniem wirusem Legionella . Niestety jest informacja o kolejnej ofierze śmiertelnej. - Odnotowano 19 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. U wszystkich osób, które zmarły występowały choroby współistniejące - cztamy w komunikacie przekazanym przez rzeszowski Sanepid.
Kolejne przypadki choroby
Optymizmem nie napawają doniesienia odnośnie łącznej ilości przypadków śmiertelnej choroby w naszym kraju. Jak przekazał rzeszowski Sanepid, od początku wystąpienia ogniska legionellozę potwierdzono łącznie u 160 osób (2 nowe zakażenia). Chorobę potwierdzono w następujących miejscach:
- Rzeszów - 107 pacjentów,
- Powiat rzeszowski - 37 pacjentów,
- Powiat dębicki - 4 pacjentów,
- Powiat ropczycko-sędziszowski - 3 pacjentów,
- Powiat łańcucki - 2 pacjentów,
- Powiat przeworski- 1 pacjent,
- Powiat przemyski - 1 pacjent,
- Powiat kolbuszowski - 1 pacjent,
- Powiat niżański - 1 pacjent,
- Powiat starowolski - 1 pacjent,
- Woj. lubelskie, powiat opolski - 1 pacjent.
Czym jest legionella?
Jak informuje Sanepid na swojej stronie internetowej, legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
- Utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu się pałeczek Legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych. W związku z zakażeniami tą bakterią, Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej - dowiadujemy się.