Kobiety niszczą swoje ciała, a abp Jędraszewski ma na to sposób
Pigułka dzień po i kwestia ich dostępności od 15. roku życia zostały wzięte na tapet podczas jednej z homilii.
Pigułka dzień po - szykują się zmiany w prawie
W parlamencie od czasu zmiany władzy toczą się dyskusje m.in. na temat praw kobiet. Ta dyskryminowana w Polsce płeć ma utrudniony dostęp do antykoncepcji na różnych poziomach. Najgłośniejsza jest oczywiście dyskusja o aborcji. Do przykładów skandalicznych nierówności między płciami można doliczyć też kwestię sterylizacji. Wazektomia u mężczyzn jest w Polsce legalna, ale za to za podwiązanie jajowodów u kobiety lekarz może iść do więzienia na minimum 3 lata.
Spory toczą się także o pigułkę dzień po. Niedawno sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji w Prawie Farmaceutycznym. Zmiana zakłada, że pigułka dzień po (octan uliprystalu) będzie dostępna dla osób powyżej 15 lat bez recepty.
Abp Jędraszewski ostro o pigułkach dzień po
Do debaty na ten temat postanowił dołączyć jeszcze jeden ekspert. 74-letni Marek Jędraszewski z zawodu jest księdzem, obecnie na stanowisku arcybiskupa. Taka funkcja wymaga od czasu do czasu publicznych przemów zwanych homiliami. Ostatnią z nich wygłosił na spotkaniu ze zwolennikami w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy.
Jędraszewski co prawda nie uzasadnił, jakie ma podstawy merytoryczne do wypowiedzi, ale w tym zawodzie często zdarza się wykraczanie poza swoje obszary eksperckie. Zazwyczaj powołują się wtedy na swojego patrona, wspomnianą wyżej Trójcę, która de facto jest jedną postacią znaną także jako Bóg.
Tegoż Boga Jędraszewski przedstawił zwolennikom jako remedium na prawne nowelizacje przepisów dotyczących kobiet. - Dziś także wiele zależy do tego, byśmy razem wysławiali Boga całym naszym życiem, byśmy trwali przy Chrystusowej Ewangelii - stwierdził, wspominając o “niebezpieczeństwach i zagrożeniach, które dotykają niestety zwłaszcza młodych” .
Marek Jędraszewski o tym, co niszczy ciała kobiet
Warto zwrócić uwagę, że zawód księdza ma - jak wiele zawodów - opisany zbiór zasad postępowania. Księża nie mogą na przykład wchodzić w związki miłosne z innymi ludźmi, ani uprawiać seksu. Jeśli więc Jędraszewski trzymał się tych reguł przez całe życie, to bazuje jedynie na teorii.
Wydaje się jednak, że praktyka mu niepotrzebna, bo mówiąc o aborcji i pigułce dzień po, odnosi się do kwestii etycznych: - Tragedią jest domaganie się prawa do aborcji oraz umożliwianie młodym dziewczętom korzystanie z tabletki "dzień po" , która zachęca do życia wbrew Dekalogowi i niszczy organizmy młodych kobiet. Czyni się to w imię wolności i postępu, które tak naprawdę niosą za sobą nieszczęście.
Marek Jędraszewski nie jest pierwszym przedstawicielem Kościoła, który chce ingerować w życie seksualne ludzi. Jego dawny kolega, nieżyjący już Karol Wojtyła doszedł do stanowiska papieża i, już nim będąc, kategorycznie zabraniał używania prezerwatyw. W latach 80-tych ubiegłego wieku za czasów jego panowania na świecie rozprzestrzenił się wirus HIV. Kościół kategorycznie zabraniał wtedy używania prezerwatyw i przekonywał, że zarazę można pokonać przede wszystkim wstrzymując się od seksu. Już ponad 20 lat temu w głośnym reportażu “Naznaczeni. Afryka i AIDS” opisali to Adam Leszczyński i Krzysztof Miętus.