Kobieta zabrała pieniądze z bankomatu. Wymierzono jej wysoką karę
Pewna Szwedka natrafiła na zagubiony banknot o wartości 500 koron. Niemniej, zdecydowała, że nie będzie próbować odnaleźć prawowitego właściciela. Wkrótce jednak po pieniądze zgłosiła się policja. Teraz kobieta musi uiścić karę w wysokości prawie 14 tys. koron.
Szwedka przywłaszczyła sobie pieniądze z bankomatu
Zdarzenie miało miejsce w marcu br. 60-letnia kobieta z Jönköping natrafiła na banknot podczas operacji w bankomacie. Okazało się, że było to 500 koron szwedzkich (w przeliczeniu ok. 195 zł), które prawdopodobnie zostały zostawione przez jednego z poprzednich klientów. Bez zawiadomienia policji Szwedka zabrała znalezioną sumę do domu, nie decydując się pozostawić ich w podajniku bankomatu .
Zgodnie z obowiązującą ustawą o rzeczach znalezionych w Szwecji, osoba, która znajduje zagubioną własność, ma obowiązek przekazać ją policji "bez zbędnej zwłoki". Pomimo tego, prawo nie precyzuje dokładnie okresu, w jakim taki zwrot powinien nastąpić.
Według informacji medialnych, w praktyce akceptowana jest około tygodniowa zwłoka w przekazaniu znalezionego przedmiotu. Jeśli policja nie jest w stanie odnaleźć prawowitego właściciela zagubionej rzeczy w ciągu trzech miesięcy, to znalazca może zatrzymać ją dla siebie…
Na kobietę nałożono wysoką grzywnę
Po niespełna dwóch miesiącach od zdarzenia kobieta została wezwana przez policję na komisariat. Okazało się, że śledczy przeanalizowali nagranie z kamer monitoringu, na którym uwieczniono moment, w którym kobieta zabierała banknot.
Konsekwencją tego wydarzenia było nałożenie na 60-latkę grzywny, która wyniosła trzydziestokrotność wartości znalezionego banknotu. Łączna kara finansowa wyniosła 13,8 tys. koron szwedzkich (co przekłada się na ponad 5,3 tys. zł).
Co zrobić, kiedy zostawimy pieniądze w bankomacie?
Co zrobić, jeśli przez przypadek zostawimy pieniądze w bankomacie? Jeżeli po powrocie do niego podajnik jest pusty, należy niezwłocznie złożyć reklamację w banku, który wydał naszą kartę płatniczą.
Większość bankomatów wyposażona jest w monitoring działający w systemie ciągłym. Pozwala to na zweryfikowanie tożsamości osoby dokonującej wypłaty oraz potwierdzenie czy konkretna operacja miała miejsce. Urządzenia wyposażone są też w system zatrzymujący banknoty w przypadku ich niepodjęcia. Pozostawione pieniądze po ok. 30 sekundach cofane są przez podajnik z powrotem do bankomatu. Jeżeli rozliczenie bankomatu jest zgodne i nie występuje nadwyżka, oznacza to niestety, że pieniądze trafiły w ręce osoby trzeciej.
Źródło: thelocal.com