Kluczowe zmiany dla polskich uczniów. Ministerstwo podaje terminy
Ministerstwo Edukacji przekazało, że 12 lutego rozpoczęły się prekonsultację zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, dotyczące ograniczenia obowiązkowego zakresu nauczania. Opinie w tej sprawie mogą być przesłane do 19 lutego. Zmiany w podstawie programowej mają wejść w życie już w przyszłym roku szkolnym.
Mniejsza podstawa programowa
Rozporządzenie dotyczące podstawy programowej kształcenia ogólnego określa, jaki obszar wiedzy powinien przyswoić uczeń względem przedmiotu w danym etapie edukacyjnym. Każdy z przedmiotów ma oddzielne wytyczne, do których dostosowywać należy programy nauczania, podręczniki i zajęcia prowadzone przez nauczycieli. Wiele osób od lat podnosi problem wypełnionej po brzegi podstawy programowej, która skutkuje znacznym obciążeniem dla uczniów.
MEN prowadzi konsultacje zmian w podstawie programowej
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o rozpoczęciu prekonsultacji w sprawie zawężenia podstawy programowej. Na stronie resortu pojawiły się dokumenty zawierające wszystkie wymagania określone w podstawie wraz z propozycjami zmian dla każdego etapu edukacji. Mają one objąć znaczną ilość przedmiotów, m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, wiedzę o społeczeństwie, historię i biologię.
Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co - przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania - umożliwi nauczycielom oraz uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie – poinformowało MEN.
Prekonsultacje mają potrwać do 19 lutego bieżącego roku. Resort zachęcił ekspertów, nauczycieli, rodziców, oraz uczniów do nadsyłania swoich opinii i sugestii względem propozycji. Dodatkowo w dniach 19-21 lutego odbędą się spotkania online dotyczące zmian zawartych w projekcie. Aby wziąć w nich udział, należy dokonać rejestracji na stronie MEN.
Nowa podstawa programowa od 2026 roku. Pierwsze zmiany wejdą w życie w nowym roku szkolnym
MEN zaznaczyło, że mając na uwadze plany kompleksowej reformy programowej, proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na zmniejszeniu zakresu wymagań określonych w aktualnej podstawie nauczania. Od 1 września 2024 roku miałyby one objąć wszystkich uczniów od IV klasy szkoły podstawowej do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów. Zmiany nie będą skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych.
Przewidujemy, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji – napisano w komunikacie.
Nowa podstawa programowa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie trwać będą pracę ekspertów względem kompleksowej reformy programowej. Całość zmian ma wejść w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkołach podstawowych , oraz od 2028/2029 w szkołach ponadpodstawowych.
Źródło: Radio ZET