Goniec.pl
OLI SCARFF/AFP/East News

OLI SCARFF/AFP/East News

Karol III może mieć duży problem. Niektóre państwa będą chciały całkowitej niepodległości

9 Września 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Karol III, nowy król Wielkiej Brytanii, może mieć spory problem. Niektóre narody z tzw. commonwealthu, czyli znajdujące się pod panowaniem korony brytyjskiej, mogą nie chcieć dłużej znajdować się w orbicie jej wpływów. Jak dotąd miały niepisaną umowę z Elżbietą II. Czy Karol III zdoła wywalczyć taką samą?

Niektóre kraje śmierć królowej Elżbiety przyjęły z niekłamaną radością. Wydatki na koronę są co roku ogromne, a płacą na nią wszyscy, którzy uznają zwierzchnictwo Windsorów. Teraz sytuacja może się zmienić, a głowami tych państw zostaną prezydenci i prezydentki.

Premier Wlk. Brytanii przemówiła do narodu. Liz Truss w pięknych słowach uczciła zmarłą królową

Premier Wlk. Brytanii przemówiła do narodu. Liz Truss w pięknych słowach uczciła zmarłą królową

CZYTAJ DALEJ

Karol III może mieć duży problem. Niektóre państwa będą chciały całkowitej niepodległości

Karol III po śmierci Elżbiety II będzie miał trudny orzech do zgryzienia. Od lat kraje commonwealthu nie są zbyt zadowolone z rządów Windsorów, a przede wszystkim z pieniędzy, które muszą łożyć na monarchię. Zdaje się, że niektóre z nich chcą wykorzystać okazję i postarać się o niepodległość.

- Z całą pewnością wśród państw rozpocznie się intensywna dyskusja, czy pozostać królestwem pod brytyjskim monarchą, czy też ogłosić się całkowicie niezależnym od korony i wybrać własnego prezydenta - mówiła dr Wioletta Wilk-Turska w rozmowie z TOK FM.

Taki pomysł miałaby z pewnością Kanada, która jest krajem dalece niezależnym od brytyjskiej korony, jak i również podążającym w duchu progresywności. Nie ma w niej miejsca na wydawanie pieniędzy na koronę brytyjską.

- Istniała niepisana umowa, że tak długo, jak żyje Elżbieta II, to Kanada, Australia, Nowa Zelandia i inne mniejsze kraje nie wybiją się na całkowitą niepodległość i nie zerwą więzów z Koroną - przekonywała naukowczyni.

Kraje commonwealthu, czyli Wspólnoty Narodów, to dawne kolonie brytyjskie. Mieszkańcy wielu z nich, szczególnie afrykańskich, nie mają dobrych wspomnień z rządami Elżbiety II, ale jak dotąd nie miały dużej siły przebicia. Kanada, Australia i Nowa Zelandia też są nastawione przeciwko płaceniu na Koronę, szczególnie, że główne skrzypce grają w nich rządy lewicowe i progresywne.

Karol III jest problematyczny o tyle, że z pewnością nie ma takiego poważania jak Elżbieta, a sama zmiana na tronie, nieważne, czy byłby to on, czy jego bardziej popularny syn, William, mogłaby doprowadzić do zmian we Wspólnocie Narodów. Ta mogłaby się nawet rozpaść.

- Królowa urodziła się i dorastała, kiedy Wielka Brytania była imperium kolonialnym, inaczej czuła ten temat. Trochę bardziej rozumiała, że narodom w Afryce czy na Karaibach jest potrzebna jej obecność, że to jest pewna jej powinność wobec jej przodków, którzy to imperium budowali. Karol jest bardziej nowoczesny i ma nieco inny temperament - twierdziła Wilk-Turska.

Możliwe również, że zdarzy mu się komentować sytuację polityczną w tych krajach, co od lat uważane jest za nietakt. Rodzina Windsorów jedynie egzystuje wokół Wspólnoty Narodów, ale nie powinna wtrącać się w jej polityczne życia i wybory.

Karol III będzie miał więc spory problem. Utrzymanie dziedzictwa jego matki może chcieć jednak zamienić na stanie się pierwszym królem brytyjskim, który da wolną rękę państwom commonwealthu. Czy nie byłoby to o wiele lepszym wyjściem niż podtrzymywanie sztucznego tworu wspólnoty?

Królowa Elżbieta II nie żyje. Oto najbardziej zaskakujące ciekawostki na jej temat/KIRSTY O'CONNOR/AFP/East News

Ukryte znaczenie małej torebki i brak prawa jazdy. Oto ciekawostki na temat królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini zmarła w czwartek 8 września 2022. Była jedną z najdłużej panujących władczyń na świecie. Pod jej panowaniem Wielka Brytania przechodziła trudne chwile, jednak przez większą część jej przywództwa kraj się rozwijał i powrócił do utraconej po dekolonizacji świetności. Przedstawiamy mniej znane ciekawostki na temat królowej Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Pogrzeb królowej Elżbiety II. Znane są data i szczegóły ostatniego pożegnania królowej

  • Władimir Putin zareagował na śmierć królowej Elżbiety II. Zwrócił się bezpośrednio do nowego króla

  • Elżbieta II zmarła w wyjątkowym dla siebie miejscu. To właśnie tam zaręczyła się z księciem Filipem

Źródło: Goniec.pl, TOK FM

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Marcelina Zawadzka obchodzi 34. urodziny. Ponad dekadę temu brylowała na Miss Universe. Fot. Kapif / kadry z konkursu Miss Universe 2012, prod. NBC, wyd. 2012, Youtube @missuniverse

Gwiazdy

Marcelina Zawadzka była pierwszą Polką w XXI wieku, której udało się osiągnąć ten sukces

Czytaj więcej >
Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski / KAPiF

Gwiazdy

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski spotkali się z falą krytyki. Ich wakacyjne plany nie wszystkim przypadły do gustu

Czytaj więcej >
Magda Gessler fot. TRICOLORS/East News, Instagram @magdagessler_official

Gwiazdy

Magda Gessler sprzedaje faworki po 190 zł. Ocena jednej z klientek nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >
TVN, fot. Pawel Wodzynski/East News

Gwiazdy

Daria Górka odchodzi z TVN. Wystosowała oficjalne oświadczenie, fani są zadziwieni

Czytaj więcej >
Justyna Pochanke TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Justyna Pochanke była gwiazdą "Faktów", nagle zniknęła z TVN. Czym teraz zajmuje się dziennikarka?

Czytaj więcej >
Ida Nowakowska, fot. instagram.com/idavictoria

Gwiazdy

"Pytanie na śniadanie". Wypadek na planie, tuż przed pierwszą rozmową. Ida Nowakowska zalała się łzami

Czytaj więcej >