Goniec.pl
DANNY LAWSON/AFP/East News

DANNY LAWSON/AFP/East News

Karola III w wyjątkowy sposób uczcił pamięć swojej matki. Król zdobył się na wspaniały gest

12 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Karol III przez wiele lat, wskutek wątpliwych ruchów matrymonialnych, nie należał do ulubieńców poddanych, lecz po objęciu tronu króla Zjednoczonego Królestwa ta sytuacja powoli się poprawia. Powoli, ponieważ kilka dni temu był bohaterem nieprzyjemnego incydentu z jajkami, ale arystokrata szczególnie się tym nie przejął. Miał dużo większy powód do radości – odsłonił pierwszy podczas jego panowania pomnik matki, Elżbiety II, czym z pewnością zyska w oczach Brytyjczyków. Jak monarchini prezentuje się w kamieniu i czy przypomina samą siebie?

Karol III ma za sobą intensywne dni

Arystokrata panuje już dwa miesiące. Był to nie tylko czas żałoby po śmierci Elżbiety II, ale także okres obfitujący w liczne spotkania, w tym dyplomatyczne i z poddanymi. Jedno z nich, w Yorku, nie poszło po myśli króla, ponieważ został obrzucony jajkami przez protestującego mężczyznę. Miasto to słynie z omletów jajecznych, chociaż sądzimy, że po ataku król nie będzie miał już na nie ochoty.

Meghan Markle

Meghan Markle wyjawiła, jak nazywała ją rodzina królewska. Padły przekleństwa

CZYTAJ DALEJ


Niedługo po tej przykrej sytuacji wziął udział w oficjalnej audiencji z nigeryjskim monarchą i, jak wskazują tabloidy, niewzruszony wcześniejszym problem tryskał błyskotliwym dowcipem. Okazuje się, że nic nie mogło zmącić jego doskonałego nastroju, bo odniósł swój pierwszy duży sukces.

W imponującym tempie doprowadził do odsłonięcia pierwszego pomnika władczyni. Duma rozpierała go w zupełności, czego nawet nie chciał ukryć na kadrach z uroczystości odsłonięcia statuy.

Karol III odsłonił pomnik Elżbiety II. Rzeźba rzeczywiście przypomina królową?

Mąż Camilli Parker-Bowles odwiedził York przede wszystkim w tym celu. To właśnie w tej miejscowości odsłonił pierwszy pośmiertny pomnik najdłużej panującej władczyni w historii Wielkiej Brytanii.

Monarchini już w trakcie swojego życia doczekała się wielu podobnych dowodów wierności Brytyjczyków, jednak prawdziwy szał na pomniki Elżbiety II zacznie się – nie ma wątpliwości – dopiero niedługo. Na szczęście Karolowi udało się być pierwszym.Ważąca prawie dwie tony i mierząca 20 metrów figura powstała z francuskiego wapienia, a umieszczono ją we wnęce na zewnętrznej ścianie gotyckiej katedry York Minster. Monument zaprojektowano ją już pięć lat temu, by – jak planowano – uczcić platynowy jubileusz królowej. Autorem jest katedralny kamieniarz Richard Bossons.

- Z wielkim smutkiem doczekaliśmy końca panowania Elżbiety II, ale odsłaniamy poświęcony jej pamięci pomnik jako świadectwo niezwykłego poświęcenia i służby. Zmarła królowa była zawsze czujna na dobro swoich poddanych, a teraz jej wizerunek będzie spoglądać przez wieki na skwer królowej Elżbiety – mówił Karol III w oficjalnym przemówieniu.

Jak oceniacie efekt końcowy? Władca Zjednoczonego Królestwa wydawał się zadowolony, a czy Wam pomnik przypomina królową?

YouTube/Netflix; Rotten Tomatoes Classic Trailers; Monolith Films

Królowa Elżbieta była częstą bohaterką filmów i seriali. Tak przedstawiano ją na ekranie

Postać królowej Elżbiety wielokrotnie interpretowana była przez największe filmowe gwiazdy. Która z nich wypadła w tej roli najlepiej?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Ryszard Kotys, fot. KAPiF

Gwiazdy

Ryszard Kotys miał żonę młodszą o 26 lat. Kobieta była wielką miłością aktora

Czytaj więcej >
Pixabay.com Alehandra13

Gwiazdy

Dziś w tv znajdzie się coś dla każdego. Dwa wielkie przeboje dla dwóch pokoleń

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz, fot KAPiF

Gwiazdy

Robert Makłowicz pokazał dorosłych synów. Jeden z nich poszedł w ślady ojca

Czytaj więcej >
Jan Paweł II, fot. East News

Gwiazdy

Jan Paweł II skrytykowany przez byłego wokalistę Chumbawamby. Zaczepił kogoś jeszcze

Czytaj więcej >
Katarzyna Skrzynecka fot. KAPiF

Gwiazdy

Katarzyna Skrzynecka nagle przerwała wywiad. Zapytano ją o Edwarda Miszczaka

Czytaj więcej >
Znicz fot. pixabay

Gwiazdy

Nie żyje córka gwiazdora "Rodziny Soprano". Zmarła nagle w wieku 25 lat

Czytaj więcej >