Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Już milion Polaków wypełniło Narodowy Spis Powszechny 2021. GUS podał wyniki
Kamil Matuszak
Kamil Matuszak 06.05.2021 16:08

Już milion Polaków wypełniło Narodowy Spis Powszechny 2021. GUS podał wyniki

Narodowy Spis Powszechny 2021
Jakub Kaminski/East News

W czwartek, 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny 2021, który ze względu na trwającą pandemię koronawirusa odbywa się za pośrednictwem internetu. Główny Urząd Statystyczny poinformował w niedzielę, że zaledwie po czterech dniach, w tym dwóch świątecznych spisał się już pierwszy milion obywateli.

Spis powszechny trwa od 1 kwietnia

Polaków nie zatrzymało nic - widać wyraźnie, jak poważnie do tegorocznego spisu powszechnego podeszli uprawnieni do wypełnienia formularza. Nie przeszkodziła w tym awarie Profilu Zaufanego, czyli jednej z opcji potwierdzenia swojej tożsamości, nie przeszkodziła także Wielkanoc.

Wystarczyło zaledwie 3,5 doby, aby pierwszy milion obywateli zalogował się i wypełnił formularz spisu powszechnego. Spis najprościej i najszybciej wypełnić przez internet - wystarczy wejść na spis.gov.pl i wybrać logowanie przez Profil Zaufany lub numer PESEL.

Już milion Polaków wzięło udział w spisie

Wypełnienie kwestionariusza może chwilę zająć, bo spis powszechny jest tym razem bardzo rozbudowany. Główny Urząd Statystyczny podzielił się wszystkimi pytaniami, na które będziemy musieli odpowiedzieć, wypełniając formularz.

Państwo, oprócz danych osobowych, które potwierdzają naszą tożsamość, będzie chciało dowiedzieć się od nas m.in. jak wygląda nasza sytuacja mieszkaniowa: z kim dzielimy dom, czy mieszkamy w lokum wynajętym, czy też własnym, kto jest właścicielem budynku, w którym mieszkamy, czy posiadamy kanalizację oraz wodę z sieci, a także kiedy budynek został oddany do użytku oraz ile mamy pokoi z dostępem do okien. To tylko krótka lista pytań.

Według informacji podanych przez GUS, nasze odpowiedzi, co ciekawe, muszą przedstawiać stan faktyczny na 31 marca 2021 roku.

Przez internet lub telefon w czasie pandemii

Osoby, które nie spiszą się samodzielnie przez internet, będą musiały skontaktować się z rachmistrzem. Pierwszą możliwością jest wywiad telefoniczny, podczas którego obywatele zostaną przepytani przez osoby uprawnione do zbierania danych do kwestionariusza.

Wizyty osobiste w domach obywateli mają być ostatecznością. Rachmistrzowie zostaną wysłani na spotkanie twarzą w twarz jedynie w skrajnych przypadkach. Wszystko przez trwającą epidemię koronawirusa.

Spis powszechny jest przeprowadzany w Polsce co 10 lat. Umożliwia on państwu zebranie ogromnej bazy wiedzy na temat obywateli. Pomaga zrozumieć władzy sytuację życiową Polaków i przygotować odpowiednie programy, które mają polepszyć ich życie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GUS, Money

Tagi: Rząd