Goniec.pl Wiadomości Jest ich coraz więcej, mogą przenosić groźne choroby. Sanepid pilnie ostrzega, w tych rejonach trzeba wyjątkowo uważać
ciemnastronawiosny.pl

Jest ich coraz więcej, mogą przenosić groźne choroby. Sanepid pilnie ostrzega, w tych rejonach trzeba wyjątkowo uważać

16 kwietnia 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Kleszcze to prawdziwa plaga. Uważać muszą zarówno ludzie, jak i zwierzęta, gdyż ten niewielki pajęczak stanowi realne zagrożenie. Sanepid opublikował specjalne ostrzeżenie. - Są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki - czytamy na stronie GIS. Powstała specjalna mapa kleszczy i dobrze widać na niej, że w całej Polsce panuje prawdziwa plaga.

Kleszcze szaleją, sanepid wydał specjalne ostrzeżenie

Kleszcze na wiosnę jeszcze śmielej szukają żywicieli i bez skrupułów wbijają się w skórę ludzi oraz zwierząt . Nie trzeba iść do lasu, aby go spotkać. W Polsce panuje prawdziwa plaga.

Wyjdziesz do ogródka i do domu wrócisz z kleszczem . Zagrożenie jest realne, dlatego Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się na wydanie specjalnego komunikatu. Ostrzeżenie wyjaśnia, że nie należy bagatelizować kleszczy.

- Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia , mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych) - czytamy w ostrzeżeniu sanepidu .

Grób gwiazdora "Znachora" jest w opłakanym stanie, mogiła została kompletnie zdewastowana. Wyjątkowo przykry widok

Uważaj na kleszcze, to trzeba wiedzieć

Sanepid wyjaśnia, że kleszcze rozpoczynają wzmożoną aktywność , gdy temperatura w ciągu doby przekroczy od 5 do 7 stopni Celsjusza. Te małe pajęczaki lubią, gdy jest wilgotno, więc wiosenna aura jest dla nich spełnieniem marzenia. - Natrafić na nie można w lesie, na łące, w parku, na placu zabaw, w trawniku przydomowym , na żywopłocie - wyjaśnia GIS.

Najczęściej kleszcze szukają miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, a więc i najcieńsza . Gdzie ich zatem ich szukać? Pachwiny, skóra w zgięciu kolana, czy skóra głowy. - Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni - dodaje sanepid. Eksperci wyjaśniają również, co robić, gdy dostrzeżemy małego pajęczaka wbitego w naszą skórę. Przede wszystkim nie należy panikować. Kluczowe jest jak najszybsze usunięcie go.

Wielu Polaków popełnia jednak poważny błąd, który może odbić się na ich zdrowiu. - Nie smaruj kleszcza masłem , innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami - zastrzegają eksperci. To może tylko pogorszyć sprawę. Warto zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy. Kupisz go w każdej aptece, kosztuje grosze, a korzystanie z niego jest wygodniejsze i bezpieczniejsze niż z pęsety.

Po wyjęciu kleszcza musisz się obserwować. Nie można wykluczyć, że pajęczak przenosił chorobę . - Najczęstsze choroby od kleszczy to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Objawem boreliozy jest często tzw. rumień wędrujący, który ujawnia się zwykle po 3-30 dniach od ukłucia kleszcza , ale okres wylegania może trwać do 3 miesięcy . Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem - wyjaśnia sanepid . Wiemy, gdzie jest najniebezpieczniej. Mapa kleszczy zapełnia się w zastraszającym tempie.

Mapa kleszczy pokazuje prawdę, zgłoszeń jest mnóstwo

Chociaż Polacy częściej niż mapy kleszczy szukają mapy grzybów , to warto zainteresować się również tą pierwszą. Na stronie ciemnastronawiosny.pl roi się od zgłoszeń . Od Szczecina, przez Gdańsk, Białystok, aż do południowej granicy Polski Polacy zgłaszają prawdziwą plagę kleszczy.

Na mapie kleszczy zaznaczona kilkanaście niebezpiecznych miejsc . To skupiska, gdzie pojawiło się wyjątkowo dużo zgłoszeń. Na liście miejsc niebezpiecznych znajduje się m.in. Gorzów Wielkopolski, Poznań , Konin, Bydgoszcz, czy kilka regionów dookoła Warszawy, a także Kraków, czy Rybnik.

- Od lat spacery z psem w tym miejscu kończą się powrotem z pasażerami . Niezależnie od pory roku, temperatury, a nawet pokrywy śnieżnej - napisał zgłaszający oznaczający łąki nad Cybiną w okolicy Poznania. - Liczne skupisko kleszczy, po spacerze na spodniach znalazłem 4 sztuki , a na psie było drugie tyle - przekazała kolejna osoba z lasów w okolicy Goszczyc Poświętnych na Mazowszu.

Pełną mapę zagrożeń możesz zobaczyć klikając w link poniżej. Przekieruje ona do strony, gdzie można sprawdzić, czy w twojej okolicy zauważono wzrost aktywności kleszczy.

Tragiczny wypadek w lesie, 72-latek umierał na oczach swoich bezradnych synów. Nie mogli nic zrobić
Zatrważające odkrycie na Śląsku. Media: nawet 10 zwłok zakopanych w beczce
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport