Goniec.pl Wiadomości Jest decyzja ws. wniosku Ukrainy o status kandydata do UE. Szefowa PE potwierdziła
AFP PHOTO /UKRAINIAN PRESIDENCY PRESS

Jest decyzja ws. wniosku Ukrainy o status kandydata do UE. Szefowa PE potwierdziła

1 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Podpisany przez Wołodomyra Zełenskiego w poniedziałek dokument dotyczący uznania Ukrainy, jako państwa kandydującego do członkostwa w Unii Europejskiej we wtorek po południu został oficjalnie przyjęty. - Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości - powiedziała Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Wtorkowa wiadomość wprost z Unii Europejskiej przyniesie dla Ukrainy walczącej od czwartku w wojnie z Rosjanami sporą dozę nadziei. Wniosek podpisany przez Wołodomyra Zełenskiego został zaakceptowany .

- Będziemy pracować nad tym celem - powiedziała Roberta Metsola , która przewodniczy Parlamentowi Europejskiemu. Przyjęcie złożonego wniosku to ogromny krok w kierunku wstąpienia Ukrainy do wspólnoty Unii Europejskiej .

UE: wniosek Ukrainy został zaakceptowany

Wniosek o przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do wstąpienia do Unii Europejskiej został podpisany przez Wołodymyra Zełenskiego 28 lutego. Już dzień później pojawiło się oficjalne stanowisko UE w tej kwestii.

- Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy - zadeklarowała Roberta Metsola. - Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Wołodoymyrze Zełenski - przyp. red.), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości - dodała szefowa PE.

Roberta Metsola podkreśliła, że Unia Europejska wspiera Ukrainę w "walce o przetrwanie w tym mrocznym momencie naszej historii ". Przewodnicząca PE jednoznacznie wskazała, że Wołodymyr Zełenski w parlamencie szukać może sojusznika , ale przede wszystkim przyjaciela .

- Parlament Europejski ma długą, dumną historię bycia cierniem w boku autokratów i w tym duchu będę starała się o zakaz wstępu na teren Parlamentu Europejskiego dla każdego przedstawiciela Kremla. W izbie demokracji nie ma miejsca dla agresorów i podżegaczy wojennych - dodała Roberta Metsola ogłaszając, że wniosek Ukrainy o kandydowanie do członkowska w UE został rozpatrzony pozytywnie.

Wołodymyr Zełenski nie ukrywał, iż wierzy, że unijni dyplomaci przychylą się do ukraińskiego wniosku. - Jestem przekonany, że na to zasłużyliśmy, jestem pewien, że to możliwe - mówił prezydent Ukrainy.

Polska wspiera Ukrainę

O tym, że polscy obywatele i politycy popierają wstąpienie Ukrainy do UE informował między innymi Andrzej Duda . P rezydent Duda wielokrotnie deklarował, że Wołodymyr Zełenski może liczyć na pomoc Polski na arenie międzynarodowej, w tym w NATO i samej UE . Władze Ukrainy dziękowały za wsparcie płynące z Warszawy .

- Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast - napisał 26 lutego Andrzej Duda. - To się Ukrainie należy - dodał.

We wtorek, już po ogłoszeniu, że wniosek Ukrainy został przyjęty, prezydent RP przypomniał, że Polska - wraz z między innymi Litwą, Łotwą i Słowacką - złożyła specjalny list wspierający Ukrainę w dążeniu do dołączenia do wspólnoty europejskiej.

- Wzywany Państwa Członkowskie UE do mobilizacji wsparcia politycznego na najwyższym szczeblu - czytamy w specjalnym komunikacie Andrzej Duda.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport