Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Jakie warunki w przypadku osadzenia czekają na Kamińskiego i Wąsika? Służba Więzienna ujawnia
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 09.01.2024 16:00

Jakie warunki w przypadku osadzenia czekają na Kamińskiego i Wąsika? Służba Więzienna ujawnia

Kamiński i Wąsik
Pawel Wodzynski/East News

W związku z decyzją sądu o postanowieniu doprowadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do aresztu, politycy PiS mogą w każdej chwili zostać zatrzymani. To, w jakich warunkach będą przebywać w przypadku osadzenia, ujawnił Zespół Prasowy Służby Więziennej.

Jakie warunki czekają na Kamińskiego i Wąsika w razie osadzenia?

We wtorek 9 stycznia p.o. rzecznika prasowego Komendanta Stołecznego Policji kom. Marta Gierlicka poinformowała, że do służb wpłynęły stosowne dokumenty z sądu, które nakazują policji doprowadzenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do aresztu.

Polska Agencja Prasowa zwróciła się do Służby Więziennej z pytaniem m.in. o warunki, w jakich będą przebywali politycy, jeśli zostaną doprowadzeni do zakładu karnego. W odpowiedzi poinformowano, że SW nie udostępnia dziennikarzom informacji o konkretnych osadzonych, jednak zgodnie z panującymi przepisami, "skazanego doprowadzonego do odbycia kary przyjmuje się do aresztu śledczego, w którym znajduje się orzeczenie oczekujące na wykonanie".

- Po dostarczeniu przez Policję osadzonego do odbycia kary sprawdzane są bardzo dokładanie dokumenty, które stanowią podstawę przyjęcia oraz tożsamość danej osoby. Skazany przekazuje do depozytu m.in. dokumenty, środki pieniężne, przedmioty wartościowe i inne przedmioty, których nie może posiadać w celi np. telefon komórkowy - informuje Zespół Prasowy Służby Więziennej.

Kamiński i Wąsik w Pałacu Prezydenckim. "Pełno policji pod każdym wejściem"

Służba Więzienna informuje o warunkach

Jak poinformowano dalej, skazanego umieszcza się w celi przejściowej, na okres nie dłuższy niż 14 dni. W tym czasie przechodzi badania lekarskie, zabiegi sanitarne i wstępne badania osobopoznawcze, spotyka się z wychowawcą, a w razie konieczności także z psychologiem. Skazany jest także zapoznawany z podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi wykonywania kary i porządkiem wewnętrznym zakładu karnego.

"Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że Służba Więzienna ma obowiązek podejmowania niezbędnych działań mających na celu zapewnienie każdemu osadzonemu bezpieczeństwa, a osadzony ma obowiązek unikać zagrożeń i informować przełożonych o ewentualnych zagrożeniach dla swojego bezpieczeństwa" - poinformowano.

W takich warunkach mogą przebywać Kamiński i Wąsik

Po badaniach skazany kierowany jest do odpowiedniego rodzaju i typu zakładu karnego. W zakładzie typu zamkniętego przysługują mu w miesiącu tylko dwa widzenia z najbliższymi, trwające po godzinie. Za zgodą dyrektora jednostki penitencjarnej mogą zostać połączone. 

"Kwalifikacji dokonuje komisja penitencjarna, czyli zespół doświadczonych funkcjonariuszy, którzy oceniają jakiego zakładu karnego trafi osadzony. Przy kwalifikacji uwzględnia się między innymi: płeć, wiek, uprzednie odbywanie kary pozbawienia wolności czy stopień demoralizacji. Po dokonaniu kwalifikacji o rozmieszczeniu skazanych w konkretnej celi mieszkalnej decyduje wychowawca, który bierze pod uwagę kilka kryteriów, ale przede wszystkim konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osadzonym" - przekazał Zespół Prasowy SW.

"Każdy osadzony może kontaktować się z najbliższymi poprzez rozmowy telefoniczne co najmniej dwa razy w tygodniu. Może również korespondować listownie – w zakładzie karnym typu zamkniętego korespondencja podlega cenzurze za wyjątkiem korespondencji urzędowej, z adwokatem oraz instytucjami powołanymi do ochrony praw człowieka" - podkreślono.

Tak Kamiński i Wąsik mogą odsiadywać karę

Jak informuje PAP Służba Więzienna, każdy osadzony przebywający w zakładzie karnym lub areszcie śledczym otrzymuje "trzy razy dziennie napój i posiłki o odpowiedniej wartości odżywczej, w tym co najmniej jeden posiłek gorący, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy i wieku skazanego, a w miarę możliwości także wymogów religijnych i kulturowych". Jeśli stan zdrowia skazanego wymaga specjalistycznego wyżywienia, według wskazań lekarza, ma również możliwość jego otrzymania.

ZOBACZ: Kiedy zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika? Policja ma już stosowne dokumenty

Skazany ma prawo do otrzymania jednej paczki żywnościowej w ciągu miesiąca. 3 razy w miesiącu ma z kolei prawo do zakupów artykułów żywnościowych, higienicznych i innych dopuszczonych do sprzedaży w kantynie. Transakcje są bezgotówkowe, a każdy z przebywających w zakładzie karnym ma swoje subkonto, na które najbliżsi mogą przelewać środki finansowe lub na które otrzymuje wynagrodzenie za wykonywaną w areszcie pracę.

Jak informuje SW, za zgodą dyrektora jednostki skazany może posiadać w celi sprzęt elektroniczny, za który ponosi opłatę zryczałtowaną - 15 zł miesięcznie. Wszystkim jednostka gwarantuje także bezpłatne świadczenia zdrowotne i odpowiednie leki, zgodne z zaleceniami lekarza.

 

Źródło: PAP