Tusk stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość. Jak w takiej sytuacji odzyskać prawo jazdy?
20 listopada 2021 roku Donald Tusk został zatrzymany przez policjantów, gdy w miejscowości Wiśniewo niedaleko Mławy (woj. mazowieckie) przekroczył dozwoloną prędkość. Polityk jechał 107 km/h w miejscu, w którym obowiązywało ograniczenie do 50 km/h (obszar zabudowany).
Donald Tusk, zgodnie z obowiązującymi przepisami, stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Okres kary minął i polityk, tak jak każdy inny obywatel, może je odebrać z powrotem. Nie każdy jednak wie, jak wygląda procedura odzyskania uprawnień.
Odebranego prawa jazdy nie odzyskuje się automatycznie. Aby móc ponownie wsiąść za kółko należy złożyć wniosek i uiścić opłatę ewidencyjną. Nie trzeba robić tego osobiście -można również poprosić kogoś o załatwienie sprawy. W takiej sytuacji konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa. Można też sprawę załatwić za pośrednictwem poczty.
Aby odzyskać prawo jazdy, trzeba wypełnić wniosek i dostarczyć go do urzędu. Gdy przejdziemy przez wszystkie procedury, będziemy mogli odzyskać uprawnienia. Prawo jazdy można odebrać osobiście, poprzez pełnomocnika albo zamówić przesłanie za pośrednictwem poczty. W niektórych przypadkach jednak konieczne będzie dostarczenie do urzędu zaświadczenia od lekarza, który potwierdzi naszą gotowość do prowadzenia pojazdów. Jeśli nasz dokument jest ważny, dostaniemy ten sam dokument, który nam zabrano. Jeśli stracił ważność, konieczne będzie wyrobienie nowego.
Jak odzyskać prawo jazdy - procedury
Aby odzyskać prawo jazdy należy pobrać z urzędu komunikacji wniosek, wypełnić go i zapłacić. Jeśli okres zatrzymania dokumentu upłynął, będziemy mogli go od razu odebrać. Wystarczy opłacić niewielką opłatę ewidencyjną (wynoszącą 50 groszy) . Można ją przelać bezpośrednio na wskazane konto. Drożej się robi, jeśli o odebranie uprawnień poprosimy pełnomocnika - wówczas należy zapłacić dodatkowe 17 zł opłaty skarbowej za upoważnienie.
We wspomnianym wniosku należy wypełnić tylko niektóre rubryki. Jeśli nasze dane (np. miejsce zamieszkania) się nie zmieniły, a prawo jazdy jest wciąż ważne, nie trzeba do wniosku dołączać zdjęcia. W innym wypadku trzeba wyrobić nowy dokument - a więc dołączyć zdjęcie w formacie 3,5 cm na 4,5 cm oraz zapłacić za wydanie prawa jazdy 100 zł.
Jeśli dokument wciąż jest ważny, możemy spróbować odzyskać go zdalnie. Niektóre urzędy umożliwiają złożenie dokumentów online. Jeśli nasz urząd również daje taką możliwość, to możemy wybrać opcję zwrotu dokumentu za pośrednictwem poczty. Wówczas całą procedurę załatwimy z domowego komputera i pozostanie nam tylko czekać na kopertę z dokumentem.
Kiedy niezbędne jest zaświadczenie lekarza?
Dodatkowy dokument będzie potrzebny, jeśli kierowca został skierowany na badania lekarskie albo upłynęła ważność jego badań. Wówczas przed odzyskaniem prawa jazdy należy dostarczyć do urzędu zaświadczenie od lekarza, który potwierdzi naszą zdolność do prowadzenia pojazdu.
Artykuły polecane przez redakcję Moto Goniec.pl:
-
Zaparowane szyby są dla ciebie utrapieniem. Problem można rozwiązać za pomocą kilku trików
-
Skarbówka dowie się, ile kosztuje twój samochód i sięgnie po pieniądze
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: auto-swiat.pl