Goniec.pl Finanse Inflacja nie odpuści, RPP musiała wprowadzić korektę do prognoz. NBP opublikowała specjalny raport
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Inflacja nie odpuści, RPP musiała wprowadzić korektę do prognoz. NBP opublikowała specjalny raport

14 listopada 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Narodowy Bank Polski opublikował najnowszy raport, który jasno wskazuje, że będzie jeszcze drożej. Lipcowe prognozy się nie sprawdziły, a fala podwyżek sprawiła, że Rada Polityki Pieniężnej musiała dokonać korekty w założeniach. Wyliczenia ekipy Adama Glapińskiego są bliższe rzeczywistości?

Narodowy Bank Polski opublikował specjalny raport na temat inflacji . Dokument zawiera wyliczenia oraz liczne wykresy wyjaśniające złożoność procesu kształtowania się cen.

Jedno jest pewne. Inflacja zaskoczyła NBP i Adama Glapińskiego . Prognozy dotyczące cen towarów i usług były błędne. Konieczne było wprowadzenie korekty. Niestety przyszły rok nadal upłynie pod znakiem dwucyfrowej inflacji.

Inflacja: NBP opublikowało specjalny raport

Inflacja nie da za wygraną . Tak podsumować można najnowsze wiadomości przekazane przez NBP. Departament Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego nie ma dla Polaków dobrej wiadomości . Portfele nadal świecić będą pustkami .

W raporcie znaleźć można wiadomość, że roczna dynamika cen znajdzie się najprawdopodobniej w przedziale 14,4 - 14,5 proc. Niemniej eksperci NBP ocenili realność tego scenariusza zaledwie na 50 proc.

- Rewizja w górę prognozy inflacji CPI w latach 2022-2023 wynika z wyższej dynamiki inflacji bazowej i cen żywności , związanej z rozłożoną w czasie reakcją tych komponentów koszyka CPI na silniejszy niż założono w rundzie lipcowej wzrost kosztów produkcji, zwłaszcza energii . Antyinflacyjne działania rządu koncentrują się bowiem na sektorze gospodarstw domowych a w mniejszym stopniu dotyczą sektora przedsiębiorstw - czytamy w raporcie NBP.

Inflacja nie odpuści

W lipcu NBP zakładało, że inflacja nie będzie rosła w tak zastraszającym tempie . Rzeczywistość zreflektowała jednak szumne zapowiedzi głównego jastrzębia polskiej ekonomii, czyli Adama Glapińskiego .

Wiosenna ocena NBP zakładała, że tegoroczna inflacja znajdzie się w przedziale od 9 do 12,2 proc. Wakacyjna projekcie zakładała, że cały 2022 r. oznaczony zostanie wskaźnikiem inflacji w przedziale 13,2 - 15,4 proc.

Rada Polityki Pieniężnej znów zmieniła zdanie na temat inflacji. Opublikowana w poniedziałek 14 listopada projekcja NBP wskazuje, że oczekiwać należy przedziału 14,4 - 14,5 proc. w 2022 r.

Inflacja w 2022r. NBP opublikowało nową projekcję
Inflacja w 2022r. NBP opublikowało nową projekcję

Co z następnymi latami? NBP w najnowszym raporcie wskazuje, że w 2023 r. spodziewać należy się inflacji w granicach 13,1 proc ., a w 2024 r. 5,9 proc. Czy pokryje się to jednak z faktycznymi danymi, czy po raz kolejny RPP będzie musiała publikować korekty wyliczeń?

NBP przygotowało raport na temat inflacji
NBP przygotowało raport na temat inflacji

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: nbp, radizoet.pl, tvn24.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport