Ile zarabia zakonnica w Polsce? Odwieczna tajemnica wreszcie wyszła na jaw
Zarobki polskich księży owiane są tajemnicą, jednak od kilku lat wierni coraz śmielej domagają się upublicznienia tej wiedzy. Większość ciekawskich zupełnie zapomina o zakonnicach, które pracują w cieniu duchownych. Na jakie (i czy w ogóle) mogą liczyć wynagrodzenie? Temat tabu wreszcie został poruszony, jednak nie obyło się bez kontrowersji.
Ile zarabia zakonnica w Polsce?
Nie wszyscy księża mogą pozwolić sobie na takie dochody jak Tadeusz Rydzyk i nie każdy z nich jeździć Maybachem. Dużo zależy od liczebności i zasobności portfeli hojnych parafian. W jednej parafii proboszcz może ledwo wiązać koniec z końcem, a na plebanii w mieście obok może żyć jak pączek w maśle i pozwalać sobie na luksusowe wydatki. Czy ta reguła wygląda podobnie w przypadku zakonnic?
Zakonnice zajmują się czymś innym, niźli kapłani. Nie odprawiają mszy, a koncentrują się na pomocy i pracach porządkowych w kościołach, domach opieki, żłobkach, przedszkolach czy szpitalach. Niestety, nie mogą liczyć na takie wynagrodzenie, jak męska część duchowieństwa. Czy ma to związek ze ślubowaniem ubóstwa? Niekoniecznie.
Ile zarabiają zakonnice w Polsce? Nie każda może liczyć na wynagrodzenie
Czy zakonnica poddająca się posłannictwu na rzecz Kościoła może w ogóle liczyć na wynagrodzenie? Jak informuje portal SuperBiz, z tego przywileju może korzystać jedynie 10 % z nich. Zakonnic w Polsce jest około 17 tysięcy.
Możliwe zatem, że nawet zakonnica mająca za sobą wieloletnią posługę, nadal nie może pozwolić sobie na wygodne warunki życia i normalną emeryturę. Dlaczego? O tym, jak wygląda sytuacja sióstr zakonnych, opowiedziała siostra Paula ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny.
- My nie mamy swoich pieniędzy, mówię o Zgromadzeniu Sióstr Świętej Katarzyny. Jeśli otrzymujemy wynagrodzenie za pracę, wszystko idzie do siostry przełożonej, a jeśli czegoś nam brakuje lub coś nam potrzeba, idziemy do niej i jej to zgłaszamy. Nie ma z tym większego problemu - zapewniała na TikToku. A co ze świadczeniem, które należy się po osiągnięciu wieku emerytalnego? Ta kwestia również jest skomplikowana.
Ile zarabia zakonnica w Polsce? Padła konkretna kwota
Zakonnice nie mają osobistego majątku, co potwierdziła autorka książki "Zakonnice odchodzą po cichu", Marta Abramowicz. - Siostrom nie wolno posiadać żadnych dóbr, własnych pieniędzy, innych ubrań niż habit. O wszystko trzeba poprosić – o bieliznę, wyjście na spacer, zgodę na przeczytanie książki - wspomina pisarka.
Zakonnice emeryturę otrzymują z Fundusz Kościelnego, jednak nie zawsze jest ona wyższa niż minimalne świadczenie od ubezpieczyciela publicznego. Obecnie zakonnice na emeryturze dostają 1588,44 zł brutto.
Nie dotyczy to jednak tych sióstr zakonnych, które wciąż pozostają czynne i pracują w zgromadzeniu. Wówczas pieniądze mogą być przekazywane siostrze przełożonej. Jak sądzicie, czy pensje księży i zakonnic powinny być prawnie uregulowane i jawne, tak jak w przypadku urzędników, nauczycieli, czy posłów?
Źródło: SuperBiz.pl, "Zakonnice odchodzą po cuchu" aut. Marta Abramowicz