Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emerytura w wieku 45 lat? Istnieje taka możliwość, jednak niewielu z niej korzysta
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 24.02.2023 14:04

Emerytura w wieku 45 lat? Istnieje taka możliwość, jednak niewielu z niej korzysta

None
Iberion

Od 2017 roku w polskim prawie obowiązuje powszechny wiek emerytalny dla kobiet na poziomie 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Spełnienie pewnych warunków pozwala jednak na wcześniejsze przejście na emeryturę. Najczęściej związane są one z wykonywaniem pracy w szczególnych okolicznościach, mających wpływ na zdrowie pracownika.

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Zgodnie z przepisami wcześniejsza emerytura przysługuje w dwóch przypadkach. Jej uzyskanie umożliwia wykonywanie pracy o szczególnym charakterze lub w trudnych warunkach.

Szczególny charakter dotyczy zawodów istotnych z punktu widzenia państwa. Praca w trudnych warunkach związana jest natomiast z ryzykiem dla zdrowia pracowników, a jej flagowym przykładem jest górnictwo.

Nie żyje gwiazdor znanego programu Polsatu. Odszedł w bardzo młodym wieku

Praca w "trudnych warunkach"

Według przepisów prawnych obowiązujących w naszym kraju “trudne warunki pracy” to takie, które skutkują "przyspieszeniem naturalnego procesu zmniejszania sił pracownika poprzez czynniki zewnętrzne". 

Do zawodów, którym towarzyszą trudne warunki, niewątpliwie zaliczyć można pracowników zakładów chemicznych, osób pracujących w hutach oraz rzecz jasna wspomnianych górników. Zatrudnieni w hutach, a także pracownicy zakładów chemicznych po 15 latach pracy w trudnych warunkach mogą ubiegać się o obniżenie wieku emerytalnego o 5 lat.

Na wcześniejszy odpoczynek liczyć mogą również ratownicy górscy, którzy przepracowali minimum 10 lat w zawodzie. Po odbyciu wskazanego stażu pracy kobiety mogą przejść na emeryturę już w wieku 50 lat, a mężczyźni w wieku 55 lat. Wiek emerytalny ulega w tym przypadku obniżeniu o 10 lat.

Na emeryturę najszybciej mogą jednak przejść górnicy. W przypadku tego zawodu wystarczająca będzie udokumentowana praca pod ziemią w wymiarze pięciu lat. Przy takim układzie kobiety mogą udać się na emeryturę po 20 latach pracy, a mężczyźni po 25 latach. Tak więc mężczyzna, który rozpoczął pracę w zawodzie górnika w wieku 20 lat, przepracował 25 lat, w tym 5 lat pod ziemią może przejść na emeryturę już w wieku 45 lat.

Zawody o szczególnym charakterze

Wśród zawodów o szczególnym charakterze najczęściej wymienia się pracowników tzw. “mundurówki”. Policjanci, strażacy oraz inne osoby zatrudnione w takich zawodach mogą starać się o przejście na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat, bez względu na wiek. 

Ku zaskoczeniu wielu osób do tego grona zalicza się także dziennikarzy. Po upływie 15 lat od zatrudnienia w tej roli mogą oni starać się o wcześniejszą emeryturę. Redakcja, w której pracownik odbył wspomniany staż pracy, objęta musi być jednak układem zbiorowym pracy dziennikarzy.

Szczególny charakter pracy dotyczy również sędziów i prokuratorów którzy, aby udać się na wcześniejszą emeryturę przepracować muszą w zawodzie 25 lat w przypadku kobiet oraz 30 lat w odniesieniu do mężczyzn. 

Na wcześniejszy odpoczynek od pracy liczyć mogą także pracownicy PKP i spółek zależnych. W wieku 55 lat, z udokumentowanym 20-letnim stażem pracy na emeryturę przejść mogą kobiety, a w wieku 60 lat, po przepracowaniu minimum 25 lat mężczyźni pracujący w tym zawodzie. W obu przypadkach wymagane jest 15-letnie doświadczenie w roli kolejarza.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.

Źródło: biznes.interia.pl