Dwucyfrowe mrozy i śnieg? Piorunujące wiadomości co do "uderzenia zimy', mowa o poważnych "anomaliach"
Choć do kalendarzowej zimy zostało nam jeszcze kilka tygodni, to eksperci już prześcigają się z prognozami na temat tego, jaka będzie pogoda w tym okresie. Przewidywana pokazują pewien niepokojący trend i wszystko wskazuje na to, że wielu Polaków będzie zaskoczonych.
Prognoza długoterminowa na zimę 2024
Jeszcze w październiku eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokusili się o przedstawienie pogody na najbliższe cztery miesiące, a każdy z nich charakteryzował się jednym wspólnym mianownikiem - średnia suma opadów ma być wyższa w porównaniu z normami z lat 1991-2020. Teraz opublikowano prognozy według amerykańskiego modelu CFS, które mówią o “anomaliach”.
ZOBACZ: W oknie życia rozległ się alarm, siostry natychmiast pobiegły na pomoc. “Uratowano dziecko”
Prognoza długoterminowa na zimę 2024: kiedy śnieg i mrozy?
Najnowsza prognoza amerykańska CFS zakłada, że zima 2024/25 będzie ciepła, choć możemy spodziewać się też momentów, kiedy temperatura drastycznie spadnie i pojawią się opady śniegu.
Wstępne prognozy pokazują, że szczególnie wysoka anomalia temperatury powietrza może być obserwowana przez większość czasu na północy i wschodzie Europy, co może ograniczyć okresy z bardzo niskimi temperaturami powietrza także w Polsce. Głównie do formy sporadycznych incydentów zimowych - podaje Arkadiusz Wójtowicz z serwisu fanipogody.pl.
Zdaniem meteorologów okresy zimowe będą zazwyczaj krótkotrwałe, ale bardzo intensywne. Wówczas słupki rtęci spadną drastycznie w dół i pokażą dwucyfrowe mrozy. Mimo wszystko w okresie od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. temperatura ma okazać się wyższa o średnio 1.5-2 st. C, niż było to przed laty.
Prognoza długoterminowa na zimę 2024: mróz krótko, ale intensywnie
Prognozy długoterminowe wskazują, że zima w tym roku może przyjść na około 1-2 tygodnie, a sumy opadowe oscylować mają w okolicach normy klimatycznej. Praktycznie w każdym miesiącu synoptycy prognozują odejście od tego, co było w latach 1991-2020. Możemy spodziewać się zatem rzadszych opadów i wyższych temperatur.
Temperatura powyżej normy pojawiająca się przez większość czasu. Sygnalizuje to nam, że występować ma dominacja opadów atmosferycznych w formie ciekłej i rzadsze okażą się opady śniegu. Nawet w górach śniegu może być mniej niż w minionych latach - czytamy w prognozie serwisu fanipogody.pl.
Należy jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe mogą jeszcze ulec zmianie i należy traktować je jedynie orientacyjnie.