Duże zmiany w szkołach od 1 września. Pojawi się nowy przedmiot
Od nowego roku szkolnego, wszyscy uczniowie oraz ich rodzice mogą liczyć na niemałe roszady w systemie edukacji. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenia, które wprowadzają zmiany w podstawach programowych. Powstanie między innymi zupełnie nowy przedmiot. Jakie jeszcze nowości czekają nas od 1 września?
Zmiany w systemie edukacji
Od 1 września wszyscy uczniowie powinni przygotować się na kilka nowych rozwiązań w swoich szkołach. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wprowadza zmiany w programach nauczania. Z systemu zniknie jeden przedmiot, pojawi się nowy, ale uczniom szczególnie do gustu może przypaść fakt, że do podstawy programowej języka polskiego dodano... gry o walorach edukacyjnych — „This War Of Mine” oraz „Grę Szyfrów”.
Nowy przedmiot w podstawie programowej
Jak podaje ministerstwo na swojej stronie internetowej, reforma dotyczyć będzie techniki, języka polskiego, języka łacińskiego oraz podstaw przedsiębiorczości. Od 1 września wszyscy uczniowie będą mogli uczęszczać na nowy przedmiot - biznes i zarządzanie.
Ma on na celu zastąpienie podstaw przedsiębiorczości. Młodzi ludzie będą mogli w praktyce uczyć się wielu ważnych aspektów dotyczących podatków czy bycia przedsiębiorczymi. Z nowości, które szykuje Ministerstwo Edukacji, uczniowie z liceum, technikum i VII klasy szkoły podstawowej będą mogli wybrać wśród języków obcych także naukę języka łacińskiego
Zmiany w szkołach od 1 września
Co ciekawe, nowy przedmiot biznes i zarządzanie będzie można wybrać jako rozszerzenie w przyszłości, a co za tym idzie, będzie można zdawać go na maturze. W związku z przekształceniem przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, wycofany zostanie on również z podstawy programowej w szkołach policealnych.
– Nowy przedmiot biznes i zarządzanie bazuje na założeniach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, ale uzupełnia je przede wszystkim o wymiar praktyczny. Koncepcja przedmiotu kładzie nacisk na pracę w grupach, rozwijanie kompetencji uczniów z zakresu finansów osobistych oraz analizę case studies. Dzięki nim uczniowie rozwiną kompetencje 4K – kooperację, komunikację, kreatywność i krytyczne myślenie – czytamy na stronie gov.pl
Źródło: gov.pl