Do Polski nadciąga toksyczna chmura. Czy niebawem mogą nas czekać sceny jak w Nowym Jorku?
W Kanadzie spłonęło już prawie 8 milionów hektarów lasów. Ich pożary wpływają na znaczne pogorszenie się jakości powietrza i to nie tylko w Ameryce Północnej. Według informacji Copernicus Atmosphere Monitoring Service, toksyczna chmura dymu w poniedziałek przebyła Atlantyk i dotarła do Europy. Niebawem znajdzie się na naszym niebie.
Rekordowe pożary w Kanadzie
Z informacji Canadian Interagency Forest Fire Centre wynika, że do 26 czerwca na terenie Kanady wybuchło aż 492 pożarów. Strażacy przez cały czas walczą z żywiołem, który zmienia stan jakości powietrza w bardzo zły. Aż 257 pożarów wymknęło się spod kontroli służb.
Intensywny ogień sprawił, że poziomy emisji dwutlenku węgla są rekordowe - ponad 100 megaton na miesiąc, czego wynikiem był ogromna chmura dymu, która na początku czerwca dotarła do Nowego Jorku. Wszystkie media obiegły wówczas obrazki miasta, które wyglądało wręcz szokująco pomarańczowo.
7-latek wypadł za burtę promu na Bałtyku. Matka skoczyła za dzieckiemChmura dymu dotrze niebawem do Polski
Ogromne chmury gęstego dymu z kanadyjskich pożarów przebyły już Ocean Atlantycki i dotarły do Europy. Eksperci Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej poinformowali, że w środę chmura znajdowała się nad Francją, Hiszpanią i Irlandią.
Z animacji Copernicus Atmosphere Monitoring Service, którą umieszczono na Twitterze wynika, że w ciągu najbliższych dni chmura będzie przesuwać się na wschód, a pod koniec tygodnia znajdzie się nad Polską. Dym powinien być jednak mniej skoncentrowany po przejściu nad Oceanem Atlantyckim.
Specjalny alert smogowy dla Toronto
Największe zagrożenie z powodu toksycznego dymu powinni odczuwać jednak mieszkańcy kanadyjskiej prowincji Ontario. Rząd Kanady wydał dla Toronto specjalne ostrzeżenie w związku z napływającymi w środę chmurami dymu z pożarów w północnym Ontario i Quebecu.
W środę eksperci prognozowali dla Toronto wysokie ryzyko wywołane bardzo złą jakością powietrza. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach. - Jeśli musisz być przez pewien czas na zewnątrz, pomocą w ograniczeniu narażenia się na cząsteczki dymu jest dobrze dopasowana maska […], która nie pozwala na przedostawanie się powietrza między maską a twarzą – ostrzega w alercie ministerstwo środowiska i rząd Ontario.
Źródło: PAP/Atmosphere.copernicus.eu