Czy w Wigilię trzeba pościć? Stanowisko Kościoła zaskoczy wiele osób
Post w wigilię Bożego Narodzenia jest wieloletnią tradycją w wielu polskich domach. Czy jednak taki obowiązek ma swoje podłoże w prawie kanonicznym? Odpowiedź może być zaskakująca.
Czy post obowiązuje w Wigilię?
Już za kilka dni wielu z nas spotka się z najbliższymi przy wigilijnym stole w ramach obchodów święta Bożego Narodzenia. Niektórzy już nie mogą doczekać się zjedzenia świątecznych potraw. Można mieć jednak spore watpliwości podczas tworzenia menu na tę okazję. Czy praktykujący katolicy powinni jednak zwrócić uwagę na swoją konsumpcję?
Boże Narodzenie 2023. Czy obowiązuje post?
Odpowiedź na kluczowe dla katolików pytanie może zaskoczyć. Przyjęło się bowiem, że Kościół nakazuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia .
Co ciekawe, Kodeks Prawa Kanonicznego mówi zupełnie co innego . Wierzący powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Wyjątki mają miejsce wtedy, gdy na piątek przypada uroczystość znosząca post.
Kiedy trzeba pościć? Kto musi pościć?
Prawo kanoniczne podkreśla wyjątkowe dla katolików dni, w których wierni powinni prowadzić post. Wstrzemięźliwość i poszczenie mają obowiązywać w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Chodzi zarówno o post jakościowy i ilościowy, według którego nie tylko obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz zezwolenie na spożycie trzech posiłków w ciągu dnia, z których tylko jeden ma być „do syta”.
Post obowiązuje wszystkich wierzących, którzy ukończyli 14 lat , natomiast post ścisły osoby od 18. do 60. roku życia. Jednocześnie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych 24 grudnia aktywnie zachęcają księża oraz biskupi, natomiast sam obowiązek zniesiono w 2003 roku .
Źródło: interia.pl